Komputery, zarówno stacjonarne, jak i przenośne, mają to do siebie, że po pewnym czasie zaczynają działać wolniej niż na początku. Naturalnie nie chodzi tu o czas kilku dni czy tygodni, ale raczej miesięcy, lub też lat. Oczywiście, to nie chodzi o to, że podzespoły komputera w jakiś magiczny sposób zwalniają, ale raczej o to, że system operacyjny działający na naszym sprzęcie jest coraz bardziej zaśmiecony i zapchany. Dotyczy to zarówno biurkowych komputerów PC, jak i popularnych laptopów, a w takich problemach niestety przoduje system Windows.
Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest po prostu format dysku twardego oraz reinstalacja systemu operacyjnego, czyli postawienie go na nowo. W takiej sytuacji mamy pewność, że wszystkie błędne ustawienia, śmieciowe zapisy w rejestrze, pliki pozostałości danych i tak dalej – zostaną wykasowane. Właściwie to mówi się, że Windows powinno się reinstalować na komputerze czy też laptopie co rok, najpóźniej co dwa lata. Na pewno osoby, które tak robią, nie zauważają większych problemów z systemem.
Załóżmy jednak, że z jakiegoś powodu nie chcemy reinstalować Windowsa. Może się na tym nie znamy, może nie chce nam się robić kopii bezpieczeństwa danych i tak dalej. W takim wypadku też można przyspieszyć nasz sprzęt. Jednak, właściwie jak przyspieszyć laptopa bądź komputer stacjonarny bez modernizacji jego podzespołów? Jest kilka sztuczek.
Pierwsza to defragmentacja dysku, czyli zrobienie na nim systemowego porządku poprzez połączenie części plików znajdujących się w różnych fizycznie obszarach dysku. Brzmi skomplikowanie, ale komputer robi to całkowicie za nas, potrzebujemy tylko kilkanaście godzin czasu. Warto też dbać o to, żeby dysk nie był cały zapchany, a miał około 20% wolnego miejsca.
Inna metoda to wyczyszczenie rejestru ze zbędnych i wadliwych wpisów, co też czynią automatyczne programy do naprawy i konserwacji rejestru. Trzeba też przejrzeć autostart i wyrzucić z niego wszelkie programy, których nie potrzebujemy, a które zbędnie uruchamiają się same podczas startu komputera.