Jak radzić sobie ze stresem w dobie COVID-19

Pandemia koronawirusa to czas, który każdy z nas zapamięta do końca życia. Jeszcze rok temu nikt nie przypuszczałby, że rzeczywistość nabierze takich kształtów. Izolacja społeczna i strach przed utratą pracy wywołały w wielu z nas jeszcze większy stres.

Na szczęście ze stresem można sobie poradzić nawet w tak trudnych okolicznościach. Przeczytaj poniższy artykuł, by poznać sposoby radzenia sobie ze stresem podczas pandemii i nie tylko.

Pandemia i stres

Globalna pandemia, która dotknęła nas w pierwszym kwartale 2020 roku, zmieniła naszą rzeczywistość. Obecnie wszystko wygląda inaczej, należy przestrzegać zasad dystansu społecznego, wprowadzane są też inne regulacje mające na celu zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Pandemia sama w sobie również jest niemałym źródłem stresu dla wielu osób. Wiąże się to z różnymi czynnikami, takimi jak zagrożenie zdrowia i życia związane z występowaniem COVID-19, problemy z pracą czy dostępem do wielu usług. W dobie koronawirusa utrudniona może być też walka ze stresem, co tworzy poniekąd błędne koło. Nie jest już tak łatwo udać się np. na zorganizowane grupy wsparcia, zajęcia medytacji czy jogi, na szczęście ogromną pracę nad stresem wykonasz samodzielnie.

Jak radzić sobie ze stresem?

Warto poznać odpowiedź na pytanie: jak radzić sobie ze stresem. Niwelowanie jego objawów jest niesamowicie istotne, ponieważ częsta ekspozycja na stresory może skutkować takimi dolegliwościami, jak nerwowość, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, apatia czy trudności z zasypianiem.

W dobie koronawirusa najlepiej skupić się na tym, co możesz wykonać samodzielnie. Warto więc zacząć od codziennych zwyczajów. Wszystko to, co robisz każdego dnia, ma wpływ również na to, jak radzić sobie ze stresem. Zacznijmy do przyjrzenia się jadłospisowi. Codzienna dieta powinna być pełna składników odżywczych, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych mikroelementów i witamin. W razie potrzeby zażywaj też odpowiednie suplementy diety, które pomogą radzić sobie ze stresem.

Co jeszcze można zrobić, by jak najlepiej radzić sobie ze stresem? Znakomitą metodą jest systematyczne uprawianie aktywności fizycznej. Nie musisz być zawodowym sportowcem lub przechodzić rygorystycznych treningów, zamiast tego wystarczą nawet domowe treningi 2-3 razy w tygodniu. Ważne, aby dzięki temu wspomóc pracę układu krążenia oraz dać „odpocząć głowie” od codziennych trosk. Spędzaj też więcej czasu na swoim hobby. Gra na gitarze? Wędkowanie? Nauka języków? Nieważne, po prostu realizuj się i rozwijaj!

W czasach pandemii w walce ze stresem nadzwyczaj istotne są też inne działania – mianowicie własna praca nad samym sobą, sposobem myślenia i postrzegania świata. Aby lepiej radzić sobie ze stresem, bardzo ważne jest to, aby:

  • wierzyć w siebie i swoje możliwości
  • patrzeć optymistycznie w przyszłość – napotkane problemy są wyzwaniami do pokonania, a nie trudnościami
  • szanować siebie, swoje uczucia i myśli
  • akceptować rzeczywistość taką, jaką jest, i to, że nie na wszystko masz wpływ

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here