Nadmierne wypadanie włosów może mieć różne podłoże. Zdarza się, że jest przejściowe i wiąże się z niedoborem witamin i minerałów, a także z obecną lub przebytą chorobą, ale jeżeli włosy wypadają przez długi okres czasu w wyraźnie większej ilości niż zazwyczaj może to sugerować, że mamy do czynienia z łysieniem androgenowym. Jakie sygnały świadczą o tym rodzaju łysienia?

Zakola i łysienie na czubku głowy u członków rodziny

Aby zorientować się, czy mamy do czynienia z łysieniem androgenowym warto sprawdzić, czy ktoś w rodzinie już cierpiał na ten typ łysienia. Jeżeli u dziadka lub babci pojawiły się zakola i łysienie na czubku głowy, być może mamy do czynienia właśnie z tym rodzajem łysienia, ponieważ ma charakter dziedziczny. Gdy rodzice lub ich rodzeństwo cierpi na tą przypadłość, również zwiększa się prawdopodobieństwo, że dotknęła ciebie. Nie ma znaczenia, czy występowała u członków rodziny płci żeńskiej czy męskiej, ponieważ kobiety również chorują na łysienie androgenowe, chociaż rzadziej. Gdy w rodzinie mają miejsce przypadki łysienia androgenowego, zwiększa się jego prawdopodobieństwo u następnych pokoleń. Jeśli jednak ten typ łysienia dotychczas nie występował, nie oznacza to, że nie może dotknąć ciebie.

Stopniowa i przewlekła utrata włosów

Zdarza się, że włosy wypadają przez dłuższy czas, co może być wywołane przewlekłym stresem lub nieprawidłowym odżywianiem, ale w momencie wyeliminowania czynników stresogennych, zadbania o odpowiednią dietę, suplementy wzmacniające włosy oraz kosmetyki odżywiające cebulki włosów powinny zacząć odrastać. Jeżeli do utraty włosów dochodzi stopniowo i pomimo wykluczenia ewentualnych czynników, które mogłyby odpowiadać za ich wypadanie, nadal dochodzi do ich utraty, prawdopodobną przyczyną jest łysienie androgenowe. Stopniowe i przewlekłe wypadanie włosów jest charakterystyczną cechą łysienia androgenowego.

Łysienie według skali Hamiltona

Skala Hamiltona obrazuje stopień zaawansowania łysienia androgenowego. W początkowej fazie widoczne są nieznaczne ubytki z przodu głowy w okolicach skroni. Ubytki z czasem pogłębiają się, tworząc coraz większe zakola. W końcu dochodzi do wypadania włosów nad czołem i obszar łysienia pogłębia się w kierunku czubka głowy. Wówczas mamy już do czynienia z zaawansowanym stadium łysienia androgenowego. W ostatniej fazie łysieje czubek głowy i proces łysienia postępuje aż po sam tył.

Czy istnieje remedium na łysienie androgenowe?

Chociaż w przypadku łysienia androgenowego dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, można powstrzymać wypadanie włosów dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów o leczniczym działaniu. Należy sięgnąć po preparaty do stosowania miejscowego zawierające minoksydyl i specjalnie opracowane szampony. Więcej informacji o szamponie przeciwdziałającym łysieniu androgenowemu można znaleźć tutaj: http://stopwypadaniuwlosow.pl/szampon-wzmacniajacy. Innowacyjne składniki aktywne chronią przed nadmiernym wypadaniem, a także zapobiegają przetłuszczaniu się włosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here