Jak urządzić funkcjonalną sypialnię?

Remont czy wykończenie mieszkania stanowi ogromne zadanie przed domownikami. Właściciel domu ma o tyle wielkie zadanie, że musi połączyć aspekty estetyczne, funkcjonalne i przede wszystkim ekonomiczne. W końcu ekipa remontowa, meble, armatura, sprzęt RTV/AGD czy dodatki kosztują niemało. Szacuje się, że od surowego stanu do gotowego mieszkania średnio dzieli nas od parudziesięciu do nawet dwustu tysięcy. Wszystko zależy od zasobności portfela i wyboru sklepów meblowych. Dzisiaj jednak skupmy się na jednym z najważniejszych pomieszczeń, nad którym warto się pochylić. Uważam, że urządzenie sypialni jest i tak najprostszym zadaniem z całego domu. Wynika to z ograniczonej ilości mebli. Jest to niesamowita zaleta – dzięki przestrzeganiu paru zasad, z niewielkim trudem wyposażymy naszą sypialnią. Doradzimy także, jaki materac wybrać i rozwiejemy wątpliwości dotyczące łóżek i kolorystyki pokoju.

Łóżko i materace – trudny wybór?

Łóżka to główny atrybut i naważniejsza część sypialni. Bardzo często pokrywa nawet połowę powierzchni tego pomieszczenia. Ja mogę doradzić tylko tyle, że sprawdzą się zarówno łóżka z litego drewna jak i metalu, jednak drewniane konstrukcje będą idealnie pasować do ciepłej i relaksującej sypialni. Na tym meblu nie warto oszczędzać – dobre łóżko to podstawa dobrego wysypiania się, ale także element dekoracyjny!

Jeśli chodzi o materace, to opracowano bardzo wiele rozwiązań – mamy do wyboru: materace piankowe, sprężynowe czy lateksowe. Wszystko zależy od preferencji snu (pozycja, problemy z kręgosłupem etc.) Lateksowe i zarazem najnowocześniejsze materace świetnie sprawdzają się w personalizacji, ale i sprężynowe mają wiele zalet. Prawdziwą furorę robią materace kieszeniowe, które wypełnione są elastyczną pianką, ale także sprężynami – mimo dość wysokich cen są pewnikiem wygodnego, spokojnego snu. Pamiętajmy także, że często warto osobno dokupić pokrowiec na materac, dzięki któremu zwiększy się oddychalność i ogólny komfort podczas spania.

Kolorystyka i planowanie przestrzeni – meble do sypialni

Pierwszym krokiem w urządzaniu sypialni nie będzie wybór mebli czy dodatków. Po pierwsze musimy zdecydować się na ogólną stylistykę i kolor, który będzie dominować. W ten sposób unikniemy rozgardiaszu i niedopasowania poszczególnych elementów. Dla osób niezdecydowanych polecam bezpieczną opcję, czyli pomalowanie ścian na biało, a na podłogę położyć panele lub jasne deski. Białe ściany stanowią idealne tło dla bardziej jaskrawych, kolorowych dodatków. Sam podział przestrzeni też jest niezwykle ważny. Bardzo często sypialnie nie są zbyt dużym pomieszczeniem, dlatego liczy się każdy metr. Nie każdy może pozwolić sobie na designerskie łóżko w rozmiarze king-size. Poświęćmy więc trochę czasu na wybór samego rozmiaru łóżka – konkretne modele można oglądać dopiero po rozplanowaniu całej przestrzeni. To samo dotyczy szafy, która jest drugim elementem praktycznie obowiązkowym. Niekiedy można z niej zrezygnować – bo na przykład mamy osobną garderobę. Wtedy wystarczy stylowa komoda, która może być pięknym elementem dekoracyjnym.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here