moskitiera

Moskitiery to chętnie stosowane systemy osłonowe, które chronią nas przed owadami, pająkami oraz innymi nieproszonymi gośćmi. Montaż moskitiery jest wyjątkowo łatwy i nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Problemem może być jednak wybór rozmiaru moskitiery, by pasowała do rozmiaru okna lub balkonu. Poniżej podpowiadamy – jakie rodzaje moskitier warto wybrać, jeśli zależy nam na optymalnej ochronie oraz możliwości łatwego montażu i demontażu.  

Moskitiery – wprowadzenie w temat. Rodzaje, przeznaczenie, konstrukcja

Moskitiery używane są przede wszystkim latem, by uniemożliwić dostęp do mieszkania owadom oraz alergenom. Najczęściej wykorzystywane są moskitiery rolowane, na rzepy lub ramkowe. Pierwsze z nich to produkty najmniej popularne – stosowane przede wszystkim do drzwi frontowych oraz balkonowych. Moskitiery na rzepy są rozwiązanie częściej wybierane, o dość prostej konstrukcji i łatwy montażu.

Szczególnie warto jednak polecić moskitiery ramkowe, oferujące najwyższą skuteczność w osłonie przed owadami. Ponadto, moskitiery te nie szpecą wnętrza pomieszczenia, ładnie się prezentując. Do najczęściej wykorzystywanych należą modele montowane na haczykach obrotowych – prostych w obsłudze, montażu i demontażu.

Moskitiera to siatka o drobnych oczkach, wykonana najczęściej z tworzyw sztucznych. Polecamy sięgać po moskitiery o splocie ok. 0,9mm., co gwarantuje zahamowanie wstępu wszelkich potencjalny owadom.

Wykorzystane w budowie tworzywa sztuczne są odporne na działanie czynników atmosferycznych, wilgoci oraz niskich i wysokich temperatur. Są także wytrzymałe, odporne na rozciąganie i trudne do zerwania. Polecamy wybierać moskitiery z profilami plastikowymi o grubości ścianek ok. 1 mm, które zagwarantują wysoką wytrzymałość całej ramki.

Jeśli zależy ci na dużej wytrzymałości moskitiery – także w kontakcie z ptakami – wówczas warto wybrać modele wykonane z włókna szklanego. Jest to wytrzymały materiał, gwarantujący, że dana moskitiera będzie nadawała się do użycia przez wiele lat.

Jak dobrać rozmiar moskitiery?

Wybierając moskitierę warto najpierw dokładnie zmierzyć szerokość oraz wysokość otworów okiennych, które pragniemy osłonić. Dotyczy to również drzwi lub okien balkonowych. Warto dodać zapas kilku centymetrów, by uniknąć zakupu zbyt małej moskitiery.

Przeglądając dostępne należy dobrać rozmiar odpowiadający uzyskanym pomiarom. Jeśli żadna moskitiera nie pasuje – wówczas pozostaje skorzystać z usług zamówienia moskitiery na wymiar. Wbrew pozorom, nie jest to szczególnie droga lub trudno dostępna usługa.

Moskitiery – nie tylko ochrona przed owadami

Moskitiera nie tylko chroni cię przed owadami, ale również przed nadmiarem słońca, a tym samym – przed niepotrzebnym przegrzaniem pomieszczeń. Moskitiera delikatnie zaciemnia pomieszczenia, pełniąc pod tym względem podobne funkcje co roleta okienna.

Warto podkreślić, że moskitiery pełnią dodatkową funkcję ochronną – hamując dostęp alergenom, pyłkom krzewów i drzew. Pozwalają oddychać pełną piersią sezonowym alergikom.

Jeśli zależy ci na walorach estetycznych, wówczas warto zwrócić uwagę na kolor profili w interesujących cię moskitierach. Niektóre firmy oferują możliwość wyboru pomiędzy kilkoma odcieniami, co pozwala wpasować je w wystrój wnętrza, ramę okna lub architekturę budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here