wątroba
fot. pixabay.com

Wątroba to jeden z najważniejszych organów. Jest odpowiedzialna za ponad 200 procesów w naszym organizmie. Ma zdolność do samoregeneracji, jednak nie jest niezniszczalna. Zaniedbanie wątroby może skutkować jej niewydolnością. Czym. Ona grozi i jak jej uniknąć?

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/niewydolnosc-watroby-sa-objawy-chorej-watroby/

Czym jest niewydolność wątroby

O niewydolności wątroby mówimy wówczas, gdy jest ona już w stanie spełniać swoich podstawowych zadań. W większości przypadków dochodzi do tego w konsekwencji poważnych chorób przewlekłych. Rozróżnia się dwa typy niewydolności wątroby. Pierwszy z nich, przewlekły, jest stanem postępującej i nieodwracalnej niewydolności, często idzie w parze z marskością wątroby bą∂ź jej zapaleniem. W odróżnieniu od niej, ostra niewydolność wątroby jest schorzeniem, które można leczyć w celu zahamowania niszczenia wątroby lub w pewnych wypadkach nawet odwrócenia pewnych dolegliwości. 

W obu tych typach schorzenie to jest groźne dla naszego zdrowia i życia. Nie możemy funkcjonować bez wątroby. Niewydolność wątroby prowadzi do problemów metabolicznych, zaburzone zostaje synteza i filtrowanie. Organizm jest zatruwany i niedożywiony. 

Niewydolność wątroby może być spowodowana szeregiem różnych czynników. Często wywołują ją poważne i gwałtowne w przebiegu, niezwykle inwazyjne choroby jak wirusowe zapalenie wątroby, sepsa, zakrzepica żył, zatrucie różnego rodzaju toksynami. Często sami doprowadzamy do takiego stanu wątrobę nadużywając alkohol czy przedawkowując paracetamol, o którym niemal zapominamy, że jest lekiem, który może nieść poważne skutki uboczne. 

Po czym rozpoznać niewydolność wątroby

Objawy niewydolności wątroby związane są z układem pokarmowym. Mogą to być brak apetytu, spadek masy ciała, bóle brzucha, nudności, wzdęcia. To pierwsze sygnały, które należy jak najszybciej konsultować z lekarzem. W dalszym przebiegu choroby pojawiają się obrzęki, żylaki, powiększenie wątroby, żółtaczka. 

Jak uchronić się przed chorobą?

Jeżeli chcemy, aby nasza wątroba długo pozostawała w dobrym stanie musimy w pierwszej kolejności zadbać o zdrowy styl życia, oparty na różnorodnej diecie i rezygnacji z używek. Duże znaczenie ma również wykonanie szczepień na WZW, a także zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach, gdzie moglibyśmy się zarazić WZW (dentysta, kosmetyczka, studio tatuażu itd.). 

Przeczytaj też: http://www.czerwonypomidor.pl/kiedy-dziecko-ma-goraczke/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here