Każda mama, która planuje powrót do pracy musi się zmierzyć z pytaniem, kto zajmie się dzieckiem pod jej nieobecność. Nie wszyscy rodzice mogą liczyć na pomoc babci w opiece nad maluchem. Często jedynym rozwiązaniem jest więc zatrudnienie niani. Jak znaleźć opiekunkę do dziecka?

Dziecko to największy skarb każdego rodzica, dlatego decyzja o tym, z kim zostawimy je pod naszą nieobecność powinna być bardzo dobrze przemyślana. Maluch musi być pod opieką niani przede wszystkim bezpieczny. Ważne cechy opiekunki to cierpliwość, miłe usposobienie, doświadczenie w pracy z dziećmi, odpowiednia wiedza w zakresie potrzeb dziecka, jego rozwoju czy pierwszej pomocy. Niania powinna być kreatywna i mieć wiele pomysłów na to, jak spędzać czas z dzieckiem. Niezwykle istotne jest też to, czy dziecko polubi opiekunkę i chętnie będzie z nią spędzać czas.

Gdzie szukać niani?

Na początek warto popytać wśród znajomych. Być może ktoś z nich korzystał niedawno z usług niani i zna osobę, którą mógłby nam polecić. Sprawdzona i zaufana opiekunka to prawdziwy skarb. Należy tutaj jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne, tak samo jak różne mogą być preferencje rodziców. Dlatego zatrudniając osobę z polecenia warto najpierw upewnić się, czy niania spełni nasze oczekiwania.

Pomocny w poszukiwaniu niani może być też Internet. Wpisując przykładowo niania w Warszawie pojawi nam się mnóstwo ofert od potencjalnych opiekunek. Warto jednak korzystać tylko ze sprawdzonych, specjalistycznych portali, aby mieć pewność, że ogłoszenie jest wiarygodne, a kandydatka do pracy rzeczywiście jest taką osobą, za jaką się podaje, a zamieszczone przez nią informacje, co do wykształcenia i doświadczenia w pracy jako niania są zgodne z prawdą. Przykładowo w serwisie www.niania.pl pracują pedagodzy, którzy telefonicznie sprawdzają wszystkie referencje zamieszczane w serwisie, weryfikują tożsamość rejestrujących się opiekunek, a także proponują im rozwiązanie testu sprawdzającego wiedzę na temat opieki nad dziećmi. Dodatkowo rodzice mogą zamieszczać na portalu oferty pracy, a także zasięgnąć porad oraz poczytać specjalistyczne treści związane z tą tematyką.

Jak dobrze wybrać opiekunkę?

Na rozmowie z kandydatką na nianię warto poznać jak najwięcej szczegółów na jej temat, a także jak najdokładniej przedstawić swoje oczekiwania, opowiedzieć o tym, jakie obowiązki będą należeć do niani i jak wygląda rozkład dnia dziecka, a także czego na pewno nie będziemy akceptować. W ten sposób dowiemy się, czy dana osoba zapewni nam to, czego szukamy, np. jeśli chcemy żeby nasze dziecko od najmłodszych lat poznawało język obcy warto postawić na nianię, którą zna język inny niż polski i będzie mogła się nim posługiwać w obecności dziecka. Kandydatkę na nianię warto spytać o to, jakie są jej słabe i mocne strony, czy spotkała się już z jakimiś problemami podczas opieki nad dzieckiem i jak sobie z nimi radziła, czy jest to osoba dyspozycyjna, która będzie w stanie pracować na pełny etat, a także zająć się dzieckiem dodatkowo np. w sobotni wieczór, kiedy rodzice będą chcieli gdzieś wyjść. Podczas rozmowy z nianią warto obserwować, jak zwraca się do dziecka, czy złapała z nim dobry kontakt, czy jej osobowość i sposób bycia nam odpowiada. Pytając o doświadczenie warto poprosić kandydatkę o przedstawienie referencji. Ważne są również motywacje niani do podjęcia pracy. Najlepsza niania to ta, która naprawdę lubi dzieci, a praca opiekunki to dla niej coś więcej niż tylko sposób na zarobek. Warto też obserwować swoje dziecko, zwracać uwagę na to, jak reaguje na nianię, jak się zachowuje w jej obecności, czy cieszy się na jej widok. Może nam to bardzo wiele powiedzieć na temat pracy niani i pomóc ocenić, czy na pewno zatrudniliśmy właściwą osobę.

Znalezienie odpowiedniej niani to bardzo ważna sprawa, w końcu to od osoby, z którą będzie przebywać nasze dziecko zależy jego prawidłowy rozwój. Do poszukiwania niani należy podejść przede wszystkim rozsądnie, z pozytywnym nastawieniem i w miarę możliwości bez emocji. Z pewnością uda się znaleźć tą właściwą osobę, z którą nasze dziecko będzie bezpieczne i szczęśliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here