Zastanawiasz się, jak zostać kostiumografem? Ten wpis jest właśnie dla Ciebie! Wspomniany zawód wymaga odpowiednich predyspozycji – z pewnością nie jest to opcja dla każdego. Ponadto, aby rozpocząć pracę w branży warto zdobyć stosowne wykształcenie oraz doświadczenie. Jest to absolutną podstawą dla tych, którzy marzą o sukcesie i stawiają na ciągły rozwój. Pamiętajmy, że branża mody nie znosi stagnacji! Osoby, które są nią zainteresowane muszą stale rozszerzać swoje horyzonty.
Jakie cechy powinien posiadać kostiumograf?
Kostiumograf dba o wizerunek artystów oraz osób publicznych. Bardzo ważna jest dobra znajomość branży. Mogłoby się wydawać, że dobór właściwego stroju to bułka z masłem. Nic bardziej mylnego! Tutaj liczą się nawet najmniejsze detale, których nie można przeoczyć. Chcesz wiedzieć, jakie cechy powinien posiadać profesjonalny kostiumograf? Zobacz zatem, co liczy się w tym zawodzie:
– Kreatywność – osoba pracująca w omawianym zawodzie nierzadko musi wykazać się fantazją. Stworzenie kreacji wpasowującej się w aktualne trendy to najprostsze z możliwych zadań. Inaczej sprawy się mają, gdy pojawia się potrzeba stworzenia kostiumów średniowiecznych, czy też futurystycznych. Kreatywność jest absolutną podstawą do tego, aby stworzyć zestaw niebanalny i adekwatny do okoliczności. Nie zapominajmy także o tym, że tutaj liczy się unikalność. Bazowanie na pomysłach innych twórców zawsze kończy się porażką, co nie oznacza braku możliwości czerpania inspiracji.
– Łatwość przyswajania wiedzy – prawdą jest, że kostiumograf musi posiadać ogromne pokłady wiedzy teoretycznej. W momencie otrzymania zlecenia nie ma czasu na dokształcanie się. W branży mody musimy być kompleksowo przygotowani do nowych wyzwań i szybkiego działania. Osoby, które mają problem ze sprawnym przyswajaniem nowych informacji będą mieć utrudnione zadanie.
– Ambicja – nawet osoby pracujące w zawodzie kostiumografa nie mogą spocząć na laurach. Istotne jest to, aby dążyć do ciągłego samorozwoju. Mile widziane jest uczestnictwo w różnego typu kursach oraz szkoleniach. Zwiększanie poziomu swoich kompetencji otwiera również drzwi do nowych etapów kariery. Z czasem możemy brać udział w coraz bardziej prestiżowych projektach. Oczywistym jest, że nie są one dostępne dla osób początkujących, które dopiero stawiają pierwsze kroki w branży.
– Zdolności manualne – myślisz, że kostiumograf musi posiadać jedynie pomysł? Jesteś w wielkim błędzie! Profesjonalista powinien posiadać rozwinięte zdolności manualne. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niejednokrotnie będziemy musieli chwycić za igłę i nitkę, aby dopracować strój lub przekształcić go chwilę przed premierą.
– Odporność na stres – każdy, kto pracuje w branży modowej powinien przywyknąć do stresu. Presja czasu nierzadko kłóci się z duszą artystyczną. Ciężko o przypływ natchnienia, jeśli gotowy projekt musi został przedstawiony za kilka dni. Nie zapominajmy, że jest to biznes, a w grę często wchodzą ogromne pieniądze. Właśnie dlatego musimy przystosować się do specyficznych warunków pracy.
– Rozsądne dysponowanie budżetem – kostiumografia to dziedzina, która wymaga racjonalnego zarządzania finansami. Bardzo często ilość gotówki, która przeznaczona jest na realizację danego projektu nie jest satysfakcjonująca. Nie może to jednak wpłynąć na jakość naszej pracy.
Gdzie może pracować kostiumograf?
Kostiumograf może pracować w wielu różnych miejscach, jednak wszystko zależy od posiadanej specjalizacji. Wiadomym jest, że nie istnieje osoba, która tak samo dobrze sprawdzi się przy każdym projekcie. Należy być otwartym na nowe zlecenia, jednak już na samym początku powinniśmy określić, w jakiej dziedzinie czujemy się najlepiej. Tylko wtedy można stać się prawdziwym mistrzem w swoim fachu. Kostiumograf może szukać pracy:
– w teatrze,
– na planie filmowym,
– w studium telewizyjnym,
– podczas kręcenia teledysków, reklam i krótkich spotów,
– na targach modowych/branżowych.
Możliwości jest o wiele więcej! Kostiumograf to odpowiedzialny zawód, bez którego ciężko jest sobie wyobrazić realizację wielu rozmaitych przedsięwzięć. Nie każdy wie, że nawet strój statystów w produkcji paradokumentalnej jest wybierany przez upoważnione do tego osoby.
Od czego zacząć?
Chcesz zacząć pracę w branży mody, jednak nie wiesz od czego zacząć? Pierwszym krokiem jest zdobycie wykształcenia. Dyplom ukończenia renomowanej szkoły sprawi, że będziemy lepiej postrzegani przez potencjalnych pracodawców. Stanowi on dowód na to, że posiadamy predyspozycje oraz praktykę. Nie należy oczekiwać, że przypadkowa osoba zostanie zatrudniona np. na planie serialu.
Wybór odpowiedniej szkoły wcale nie jest oczywisty. Sporym zainteresowaniem cieszy się Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru (MSKPU), która funkcjonuje na rynku od wielu lat. To znakomita propozycja zarówno dla tych, którzy pragną pracować przy projektach komercyjnych, jak i osób marzących o własnej marce. Wykładowcy MSKPU opinie i sukcesy absolwentów uznają za najlepszy wyznacznik jakości nauczania. Pozytywne rekomendacje potwierdzają, że szkoła daje ogrom możliwości rozwoju. Współpraca z wieloma osobistościami z branży sprawia, że już na etapie nauki możemy zostać dostrzeżeni. Nigdy nie wiadomo, kiedy kariera nabierze rozpędu!