Stomatologia estetyczna jest stosunkowo młodą dziedziną w dentystyce. Dział ten zajmuje się korekcją niedoskonałości w wyglądzie zębów – poprawia kształt i kolor oraz uzupełnia brakujące zęby. Stomatologia estetyczna obejmuje różne zabiegi, których głównym celem jest stworzenie zdrowego i pięknego uśmiechu, ale też poprawienie komfortu życia pacjentów.

Czas na wybielanie

Metod wybielania zębów w stomatologii estetycznej jest wiele. Są one mniej lub bardziej skuteczne. Zabieg wybielania poprzedzony jest specjalistycznym badaniem, podczas którego stomatolog określa sposób leczenia. Następnie przeprowadza się higienizację. Z zębów usuwane są powierzchowne przebarwienia spowodowane czynnikami zewnętrznymi, jak kamień nazębny, osady z herbaty, wina czy będące efektem palenia papierosów.

Następnie można przeprowadzić zabieg wybielania, który polega na rozjaśnianiu barwy zębów bez uszkodzenia szkliwa. Najczęściej w gabinetach dentystycznych stosuje się lampy i żele rozjaśniające oraz laser.

Aktualnie najnowocześniejsze i cieszące się najlepszymi opiniami jest wybielanie lampą Beyond. Emituje ona niebieskie światło, zamiast szkodliwego UV, wykorzystywanego w lampach wcześniejszej generacji. Światło aktywuje nałożony przez lekarza żel wybielający na zęby. Naświetlanie poprzedzone jest zabezpieczeniem dziąseł płynnym koferdamem – doradza lekarz stomatolog Beata Świątkowska-Kurnik z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Krakowie. Wystarczy najczęściej jeden zabieg, aby rozjaśnić kolor zębów o kilka odcieni, a przy prawidłowej higienie jamy ustnej, efekt ten utrzyma się nawet do dwóch lat.

Licówki, czyli hollywood smile

Nie wszystkie zęby można wybielić, a niektóre przebarwienia są zbyt trudne do usunięcia. Czasem, chcąc poprawić kolor zębów, trzeba rozważyć założenie licówek kompozytowych lub porcelanowych. Szczególnie, gdy nasze zęby nie są pozbawione innych wad.

Licówki to nakładki, które cementuje się na szlifowany ząb, z powodzeniem ukrywając wszelkie przebarwienia. Możemy nimi szybko skorygować nieznaczne skrzywienie zębów bez konieczności noszenia aparatu. Należy podkreślić, że dotyczy to głównie zębów przednich: od jedynek do piątek. Licówkami możemy też korygować przerwy między zębami, czy ukryć pęknięcia na przedniej powierzchni zębów.

Zazwyczaj potrzebne są trzy wizyty stomatologiczne, aby cieszyć się nowym uśmiechem. Jednak przy znacznie zniszczonych zębach, nie będziemy mogli zastosować takiego rozwiązania. Wówczas z pomocą stomatologii estetycznej przy korekcji kształtu zębów przychodzi protetyka i ortodoncja.

Uzupełnianie braków

Przy bardzo dużych zniszczeniach zęba, do jego odbudowy i nadania estetycznego wyglądu zastosujemy korony protetyczne. Dzięki nim odtworzymy fragmenty lub całość naszych zębów. Korony mogą być osadzone na wszczepionych implantach lub na naszych własnych korzeniach zębowych. Imitują wyglądem naturalne zęby. Nie odczuwamy również różnic funkcjonalnych po ich zastosowaniu.

Mogą one być pełnoceramiczne, pełnoceramiczne na podbudowie tlenku cyrkonu lub ceramiczne na podbudowie tytanu lub złota – materiałów biokompatybilnych, bezpiecznych dla organizmu. Na przednich zębach najlepiej zastosować korony pełnoceramiczne lub pełnoceramiczne na podbudowie tlenku cyrkonu, który jest w kolorze kości słoniowej, a więc zbliżonym do koloru zębów. Leczenie implantologiczne trwa kilka miesięcy. Korony osadzone na naszych własnych korzeniach wykonamy podczas około trzech wizyt lekarskich.

Korekta zgryzu

Piękny uśmiech to również proste zęby. Większość z nas nie ma idealnego zgryzu. Nie zawsze skorygujemy kształt zębów licówkami czy koronami. W tym przypadku stomatologia estetyczna sięga do ortodoncji, która zajmuje się korekcją rozmieszczenia zębów i kości części twarzowej czaszki za pomocą aparatów na zęby. Współczesne rozwiązania można zakładać na stałe i mogą być wykonane z materiałów praktycznie niewidocznych jak porcelana.

Jest to istotne z punktu widzenia stomatologii estetycznej, ponieważ może się zdarzyć, że leczenie potrwa wiele lat, zanim osiągniemy docelowy efekt. Również luki w uzębieniu po ekstrakcji, czyli usunięciu zęba mogą prowadzić do wad zgryzu. Ponadto wyglądają one nie tylko nieestetycznie, ale prowadzą najczęściej do zaniku kości czy wywołują takie objawy, jak bóle głowy. Korekta zgryzu zawsze zaczyna się od konsultacji oraz badań, również obrazowych i może mieć również cele pośrednie, jak przygotowanie do leczenia implantologicznego czy też protetycznego. Leczenie ortodontyczne zazwyczaj trwa wiele miesięcy, a nawet lat.

Co jeszcze ma do zaoferowania stomatologia estetyczna?

Zazwyczaj wymienione zabiegi stosuje się łącząc jedne z drugimi. Warto pamiętać, że piękny uśmiech, to nie tylko piękne zęby. – Stomatologia estetyczna poprawia również rysy twarzy, sposób wymowy i komfort życia. Korzystając z implantów i odbudowy kostnej, zapobiegamy zapadaniu się twarzy. Nowością w stomatologii estetycznej jest również lifting stomatologiczny, który niczym chirurgia plastyczna, ale w sposób mniej inwazyjny pozwala odmłodzić i wymodelować twarz. Doświadczony stomatolog poprzez odbudowę struktur kostnych i uzębienia tworzy podstawę dla mięśni okolic żuchwy i szczęki – dodaje lekarz stomatolog Beata Świątkowska-Kurnik.

Stomatologia estetyczna to z pewnością dziedzina interdyscyplinarna. Czerpiąc z medycyny estetycznej oraz ortodoncji, implantologii czy protetyki możemy zaprojektować i wykonać najpiękniejszy uśmiech. Nic jednak nie zastąpi regularnych wizyt u dentysty i podstawowego leczenia oraz higieny jamy ustnej. Nie zapominajmy o tym i cieszmy się pięknymi i zdrowymi zębami jeszcze dłużej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here