usg brzucha

Ultrasonografia należy do sprawdzonych, w pełni bezpiecznych oraz  bezbolesnych badań, świetnie sprawdzających się w przypadku konieczności sprawdzenia naszego organizmu „od środka”. Jeśli w organizmie pojawiła się jakaś jednostka chorobowa, lekarz prowadzący właśnie dzięki temu badaniu będzie mógł się od razu o tym przekonać. USG brzucha wykonywane jest w celu zbadania jakości oraz wyglądu i znalezienia ewentualnych zmian takich narządów wewnętrznych, jak wątroba, pęcherzyk żółciowy, nerki, śledziona czy inne. Podczas tego badania na ekranie możliwe jest zobaczenie pojawiających się torbieli czy guzków, mogących świadczyć o niebezpiecznych procesach zachodzących w organizmie, a także o tym, czy wielkość danego narządu jest odpowiednia, na przykład, czy nie jest dziwnie powiększona. Kobiety w ciąży regularnie poddawane są temu badaniu w celu monitorowania rozwoju płodu.

Przygotowanie do badania USG

Praktycznie do każdego badania należy się odpowiednio przygotować. W przypadku badania USG wystarczy zacząć przygotowywać się dzień wcześniej, przechodząc na lekkostrawną dietę.  Kolacja powinna zostać zjedzona nie później niż o godzinie dziewiętnastej, a po niej powinno się zażyć lekarstwo przeciwko wzdęciom, ponieważ jeśli w układzie pokarmowym będzie za dużo gazów, obraz badania będzie mało czytelny i badanie prawdopodobnie trzeba będzie powtarzać. W przypadku osób otyłych sprawdzą się także delikatne środki przeczyszczające, zażyte około doby przed planowanym badaniem. Na kilka godzin przed samym USG nie powinno się już nic jeść, jednak na około godzinne przed USG dobrze jest wypić dwie –trzy szklanki czystej wody, żeby wypełnić pęcherz. Płyn w tym wypadku traktowany jest jako okno akustyczne dla całego badania.

kiedy warto zrobić usg brzucha

Jak przebiega badanie?

W badaniu USG wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, a raczej ich zdolność odbijania się, za pomocą których można zobaczyć obraz tkanek oraz całych narządów w naszym organizmie. Tego rodzaju badania są zlecane, kiedy istnieją podejrzenia co do zmian w obrębie naszego brzucha. Samo badanie jest bardzo proste – skórę brzucha smaruje się odpowiednim żelem, przez który fale się nie odbijają. Podczas badania główna rolę przejmują fale akustyczne, które są dla nas niesłyszalne i które zawierają się w przedziale między 1 a 10 MHz. Ten konkretny zakres dla człowieka jest absolutnie bezpieczny. Sonda jest przytykana przez lekarza do skóry, a następnie przesuwana w celu zobaczenia obrazu konkretnych tkanek i narządów, co do których istnieje podejrzenie wystąpienia jakiejś niepokojącej dolegliwości. Obraz z badania zawsze widoczny jest na monitorze urządzenia. Tego typu badanie jest dla człowieka nie tylko w pełni bezbolesne, ale również całkowicie bezpieczne, dlatego może być wykonywane, a nawet powtarzane dowolną ilość razy. Profilaktyk zaleca wykonywanie tego badania średnio co dwa-trzy lata, szczególnie w przypadku osób, u których w rodzinach zdarzały się przypadki zachorowania na nowotwory, w tym nowotwory żołądka. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo małe guzki oraz te znajdujące się poza nadnerczami będą dla USG niewykrywalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here