Kiedy przyda się, jak pomaga gorset medyczny?

0
1130

Rozwiązaniem, które poleca wielu fizjoterapeutów, jest gorset medyczny, ortopedyczny. Czym się charakteryzuje i jak pomaga? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Czym charakteryzuje się gorset medyczny?

Gorset ortopedyczny, medyczny można przyrównać do ortezy, czyli aparatu, który stabilizuje wybrany odcinek ciała, stawów. Gorsety stosuje się w celu profilaktyki bólów kręgosłupa, a także w trakcie leczenia rehabilitacyjnego, czy pooperacyjnego.

Jak działa? Materiał delikatnie uciska ciało w obszarze odcinka lędźwiowego, wymuszając tym samym utrzymywanie prawidłowej postawy. Jednocześnie stabilizuje ten odcinek, a także aktywuje mięśnie brzucha. Co istotne, gorset nie może być zbyt sztywny, ponieważ wtedy, zamiast pomagać, rozleniwia mięśnie.

Oprócz tego dobrze jest wiedzieć, że gorsetów medycznych nie powinno się nosić przez cały dzień, maksymalnie przez kilkanaście godzin, przy czym należy to wcześniej skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Jak pomaga gorset ortopedyczny?

Jak już wspominaliśmy, gorsety ortopedyczne najczęściej stosowane są w przypadku leczenia rehabilitacyjnego okolic kręgosłupa. Zwykle noszą je dzieci, u których wystąpił problem pogłębiania się skrzywień kręgosłupa.

Gorsety medyczne są polecane także przy bólach kręgosłupa, mogą być noszone profilaktycznie, zwłaszcza u osób z różnymi bólami odcinka lędźwiowego. Wtedy ich głównym zadaniem jest stabilizacja tych obszarów, a także wzmacnianie mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę.

Często ich stosowanie zaleca się kobietom po porodzie naturalnym, cesarskim cięciu, a także osobom, które przeszły zabiegi z zakresu plastyki brzucha, liposukcji. Jak wtedy działają? Przyśpieszają proces obkurczania tkanek i tym samym ułatwiają powrót do kondycji, wyglądu sprzed ciąży/zabiegu.

Co ciekawe, z pasów oraz gorsetów medycznych korzystają również sportowcy, osoby pracujące fizycznie, a także zawodowi kierowcy, którzy większą część dnia spędzają w pozycji siedzącej, przed kierownicą.

Gdzie kupić, jak dobrać gorset stabilizujący?

Gorset stabilizujący, medyczny powinno się kupować w sklepach, które specjalizują się w sprzedaży tego typu produktów. Wtedy możesz mieć większą pewność, że będzie on spełniać wymagane standardy, pomagać, a nie pogłębiać problemy z kręgosłupem. Obecnie najłatwiej jest zamówić gorset ortopedyczny przez internet, ponieważ nie dość, że wybór jest większy, to jeszcze ceny często korzystniejsze. Trzeba też wiedzieć, jak go dobrać.

Duże znacznie ma tutaj przyczyna jego stosowania, ponieważ w przypadku poważniejszych problemów często konieczne jest szycie gorsetu na miarę. Jeśli lekarz lub fizjoterapeuta nie przekazał specjalnych zaleceń, co do wyboru gorsetu, możesz wybierać wśród standardowej oferty, która obejmuje produkty będące najczęściej w rozmiarze od S do XL. Bez względu na rozmiarówkę, zawsze sprawdzaj tabelę wymiarów i porównaj ją ze swoimi obwodami.

Jak już pisaliśmy, gorset ma delikatnie uciskać ciało, nie może być jednak zbyt sztywny. Jeśli posiada dużą ilość haftek lub jest sznurowany, łatwiej go dopasować do nietypowych kształtów, dlatego zwróć na to uwagę.

Na koniec chcielibyśmy jeszcze wspomnieć o tym, że ciało trzeba na początku przyzwyczaić do noszenia gorsetu, stopniowo zwiększając ilość godzin, w których go nosisz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here