Wielu składających popularne PIT-y zaskoczyła zmiana prawna obejmująca podatki marynarskie, która weszła w życie z pierwszym stycznia 2019 roku.
Wedle nowej ustawy podatek za pracę marynarzy sporządzają organy państwowe, głównie Krajowa Administracja Skarbowa. Czy jednak dotyczy to wszystkich marynarzy?
Szczegóły zmian prawnych
Po zasięgnięciu szczegółowych porad, każdy indywidualny radca prawny oraz każda kancelaria radcowska przyzna, że sprawa nie jest tak klarowna na jaką wygląda. Krajowa Administracja Skarbowa wprawdzie przygotowuje wszystkie podatki dla marynarzy zatrudnionych w branży morskiej, ale z poważną luką. Organy państwowe nie biorą pod uwagę zatrudnienia wielu podatników na kontraktach zawieranych z zagranicznymi armatorami. W związku z tym rozliczenie podatkowe rodzin marynarzy nie będzie właściwe jeśli płatnik oprócz pracy pod polską banderą pracuje na zagranicznym kontrakcie, co jest częste.
Jeśli marynarz ma świadomość, że w mijającym roku podatkowym pracował pod obcą banderą ma obowiązek udać się do odpowiednich instytucji unieważniając sporządzony przez Krajową Administrację Skarbową podatek jako wadliwy. Następnie podatnik – marynarz ma obowiązek sporządzić własne rozliczenie podatkowe i przedstawić je odpowiedniemu urzędowi skarbowemu.
Gdzie uzyskać pomoc?
Oczywistym jest, że wielu marynarzy nie wie gdzie udać się i w jaki sposób unieważnić wadliwe oświadczenie sporządzone przez Krajową Administrację Skarbową. Ludzie ci szukają pomocy i potrzebują wsparcia w zakresie porad prawnych obejmujących rozliczanie podatków marynarzy. Nieodpłatną pomoc w tym zakresie oferują organy państwowe jednakże by ją uzyskać potrzeba wielu wysiłków telefonów a często całych tygodni oczekiwania na które klient po prostu nie ma czasu.
Dobrym wyjściem jest w takiej sytuacji skorzystanie z usług kancelarii radcowskich oferujących kompleksową pomoc w zakresie rozliczeń podatkowych marynarzy. Jedną z takich kancelarii znajdziemy pod linkiem https://radcaprawny-trojmiasto.pl/podatki-marynarskie/.