Okazuje się, że od pewnego czasu co raz więcej ludzi chce żyć w zgodzie z naturą. Kupujemy żywność bio, z certyfikowanych upraw, jemy zdrowo, a także sięgamy po odpowiednie kosmetyki, także powstałe w zgodzie z naturą. Kiedy parę lat temu w sklepach pojawiły się kosmetyki ekologiczne, a ich popularność szybko zaczęła rosnąć, pojawiały się liczne sceptyczne głosy przekonujące do tego, że to tylko chwilowy trend. A jednak, okazuje się, że moda na kosmetyki naturalne nie przemija, a dla wielu z nas ich stosowanie stało się zupełnie naturalne i nie wyobrażamy już sobie bez nich codziennej pielęgnacji.
Zalety kosmetyków ekologicznych
Jednym z głównych założeń kosmetyków ekologicznych, czy naturalnych jest stosowanie składników, które nie są szkodliwe dla skóry. Jest to bardzo istotne zwłaszcza, że w kosmetykach zwykłych powszechnie stosuje się składniki mające substancje chemiczne, które mogą zatykać pory skóry, naruszać jej naturalną barierę lipidową, a także przeuszać, powodować wysypki i zaczerwienienia. Czyli bardzo nią ingerować. Wiele z nich ma także wpływ na zaburzenie prawidłowych funkcji skóry i naszą gospodarkę hormonalną . Do substancji uznawanych za szkodliwe należą parabeny, SLS-y, glikole, PEG-i, oleje mineralne. W certyfikowanych kosmetykach ekologicznych tych substancji nie ma. Stosując kosmetyk naturalny unikasz stosowania niebezpiecznych składników, które mogą mieć szkodliwy wpływ nie tylko na Twoją skórę, ale też pośrednio zdrowie.
Kosmetyki a alergia
Kosmetyki ekologiczne nie zawsze są kosmetykami hipoalergiczymi, ale ich stosowanie wiąże się z mniejszym ryzykiem alergii i podrażnień, niż w przypadku stosowania kosmetyków kupionych w zwykłej drogerii. Jest tak dlatego, że kosmetyki naturalne zawierają po prostu mniej substancji chemicznych, o często szkodliwym wpływie na skórę. Mogą podrażniać naturalną barierę ochronną skóry, powodować różne wysypki, zaczerwienienia, swędzenie, czy pieczenie. Kosmetyki ekologiczne są przyjazne skórze ze względu na stosowanie łagodnych i przede wszystkim naturalnych substancji myjących, emulgatorów, zapachów. Oczywiście mogą podrażniać, bo często zawierają w składzie bardzo dużo różnych ekstraktów roślinnych i olejków eterycznych, które mogą mieć działanie alergizujące. Kolejną zaletą jest to, że kosmetyki ekologiczne mają proste i czytelne składy. To kolejny powód, by sięgnąć po kosmetyki naturalne. Zamiast długiej listy składników, czy istnej tablicy Mendelejewa wiele kosmetyków naturalnych zawiera ich zaledwie 4-5, czyli nie wiele. I to wystarczy, żeby kosmetyk był skuteczny i dobrze działał na skórę, czy włosy. Nawet jeśli składników jest więcej, to odkodowanie ich nazw nie powinno stanowić problemu. To, co można znaleźć w większości z nich to oleje roślinne, ekstrakty roślinne, olejki eteryczne, proteiny, czy glinki.