Kosmetyki naturalne mają doskonały wpływ na naszą cerę. Jednak, aby mieć pewność, że rzeczywiście zaliczają się do takiej grupy, warto sprawdzić, czy posiadają odpowiednie certyfikaty. Dobrze wiedzieć, że kosmetyk naturalny to nie jest to samo, co kosmetyk organiczny. Czym się różnią?

Czy zastanawiałaś się kiedyś, z czego tak naprawdę zrobione są kosmetyki naturalne? Składają się z cząstek pochodzenia roślinnego, jak również mineralnego i zwierzęcego. Mogą to być olejki naturalne, ekstrakty ziołowe itp. Co jeszcze warto wiedzieć o kosmetykach naturalnych, zwanych również organicznymi i ekologicznymi?

Proces powstawania a cena kosmetyku

Zwykle cena kosmetyku naturalnego nie należy do niskich. Kwota ta generowana jest przynajmniej przez dość drogi proces produkcji, jak również to, że muszą one spełniać określone normy. Dana roślina musi pochodzić ze specjalnych nadzorowanych plantacji, a do jej nawożenia należy używać tylko certyfikowanych środków. Więcej na ten temat na stronie sklepu z polskimi kosmetykami naturalnymi – www.naturativ.pl

Certyfikaty dla kosmetyków naturalnych

Wśród organizacji wydających specjalne certyfikaty dla kosmetyków naturalnych znalazło się: Włoskie Stowarzyszenie Rolnictwa Ekologicznego (AIAB), SOIL ASSOCIATION (organizacja certyfikująca ekologiczną żywność, jak również kosmetyki), Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych (BDIH) oraz ECOCERT (organizacja kontroli i organizacji produktów ekologicznych). Wyróżnia się też certyfikaty COSMEBIO oraz NaTrue, czyli Europejskiego Ugrupowania Interesów Producentów Kosmetyków Naturalnych i Organicznych.

Każda organizacja tworzy zbiór reguł, które powinien mieć na uwadze wytwórca kosmetyków naturalnych. Pod uwagę bierze się m.in. zawartość syntetyków, a także składników naturalnych i organicznych. Ocenia się ponadto procesy, których używa się do przetwarzania surowców i półproduktów.

Co nie powinno znaleźć się w kosmetykach naturalnych?

Nie każdy środek może wchodzić w skład kosmetyków ekologicznych. Skreślone są substancje syntetyczne, a wśród nich: oleje i produkty ropopochodne (wazeliny, cerezyny), parafina (paraffinum liquidum, parafin), parabeny, PEG (składniki zmodyfikowane tlenkiem lub politlenkiem etylenu), silne detergenty pianotwórcze, sztuczne barwniki, substancje zapachowe uzyskane syntetycznie (np. eugenol, linalol), konserwanty, silikony (np. amodimethicone, cyclohexasiloxane), glikoli (butylene glycol, neopentyl glycol).

Kosmetyki naturalne a organiczne?

Bardzo często kosmetyki naturalne nazywane są organicznymi. Czy słusznie? Okazuje się, że nie można stosować tych nazw wymiennie. Kosmetyki organiczne muszą w przynajmniej 90 proc. być wyprodukowane ze składników naturalnych pochodzenia organicznego, czyli z kontrolowanych upraw ekologicznych. W przypadku kosmetyków naturalnych nie ma takiego wymogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here