Zaćma to choroba oczu, która nieleczona może prowadzić do ślepoty. Mogą na nią chorować osoby w różnym wieku. Szacuje się, że w Polsce dotkniętych tą chorobą jest około 800 tysięcy osób, a na świecie choruje aż 20 milionów ludzi.
To właśnie zaćma wskazywana jest jako jedna z najczęstszych przyczyn ślepoty – ok 48% wszystkich przypadków. Jak dokładnie wygląda diagnostyka zaćmy i jak leczy się tę chorobę?
Jakie są objawy zaćmy i jak się ją diagnozuje?
Zaćma jest chorobą oczu, dla której charakterystycznym objawem jest mętnienie soczewki. Dlatego już przy pierwszych objawach zaburzonego widzenia, dającego wrażenie patrzenia przez brudne szyby, warto udać się do okulisty, który zleci odpowiednie badania. Lekarz może stwierdzić zaćmę już na standardowym badaniu, które wykonywane jest w ramach umowy z NFZ. Szybka reakcja może pozwolić na uratowanie wzroku i przywrócenie jego stanu sprzed operacji. Ważne jest jednak, aby na operację umówić się jak najszybciej, gdyż w kolejkach na zabiegi NFZ czeka się ok. 1,5 roku, a w przypadku zaćmy czas ma znaczenie. Co istotne, należy również pod tym kątem badać wzrok dzieci, gdyż zaćma wrodzona może wystąpić również u noworodków.
Jak wygląda leczenie zaćmy?
Leczenie zaćmy to przede wszystkim zabieg operacyjny. Najczęściej stosowaną metodą leczenia tej choroby jest fakoemulsyfikacja z wszczepieniem soczewki asferycznej. Inną możliwością jest wszczepienie soczewki asferycznej z filtrem światła niebieskiego. Po konsultacji z lekarzem pacjenci mogą też zdecydować się na wszczepienie soczewki torycznej lub multifokalnej.
Jak to zostało wyżej wspomniane, na zabiegi refundowane czeka się czasem bardzo długo. Dlatego można zdecydować się na zabieg wykonany w jednym z prywatnych ośrodków leczenia zaćmy. Z tym, że trzeba liczyć się z kosztami rzędu 2500 zł do nawet 5000 zł, w zależności od wybranej metody i rodzaju soczewki wszczepianej do oka. Do ceny należy też doliczyć koszty konsultacji z okulistą, które będą poprzedzały operację.