Każdy, kto w jakiś sposób mierzy się z tematem utraty wagi, prędzej czy później zastanawia się, czy istnieją „magiczne” leki na odchudzanie, dzięki którym oczekiwania wobec własnej – szczupłej figury staną się rzeczywistością. Zatem czy efektywny lek na odchudzanie naprawdę istnieje? Czy jest to tylko mit, w który daliśmy się wciągnąć?
Leki na odchudzanie a suplementy diety
Lek czy suplement diety – oto jest pytanie! Zdecydowana większość społeczeństwa nie rozróżnia poprawnie tych dwóch kategorii. Warto więc przybliżyć definicję obu produktów. Suplement diety jest jedną z grup żywności, a więc wyrobem, który zawiera skoncentrowane ilości witamin, składników mineralnych bądź innych substancji, zapewniających odżywczy lub fizjologiczny efekt dla organizmu. Mówiąc potocznie, suplement diety stosuje się w celu uzupełnienia codziennej diety w potrzebne składniki odżywcze, konieczne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Definicja leków, zawarta w ustawie o prawie farmaceutycznym określa, że produkty te składają się z mieszanki substancji o właściwościach leczniczych. Przeznaczone są więc do wspierania układu odpornościowego, utrzymania zdrowia oraz ochrony przez nawrotami różnorodnych schorzeń. Elementem odróżniającym od siebie produkty lecznicze i suplementy diety jest również jakość surowców użytych do ich produkcji. Te pierwsze powstają z surowców jakości farmaceutycznej, a drugie z surowców jakości spożywczej. Mimo, iż współczesne suplementy diety do złudzenia przypominają produkty lecznicze, to nimi nie są! Czy zatem istnieją leki na odchudzanie? Owszem, współczesna farmakologia wypuściła na rynek leki wspomagające odchudzanie, jednak zalecane są one do stosowania przy otyłości, a nie lekkiej nadwadze, a co najważniejsze, powinny być zawsze stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza.
Jak samodzielnie rozpoznać suplementy na odchudzanie?
Istnieje kilka łatwych sposobów, dzięki którym możemy odróżnić suplement diety od leku. Po pierwsze, na opakowaniu suplementów obok nazwy handlowej musi znajdować się wyraźna informacja, że produkt jest suplementem. Na opakowaniu preparatu paramedycznego na próżno szukać również numeru pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Zatem, aby rozwiać swoje wątpliwości, co do rodzaju zakupionego medykamentu, wystarczy z uwagą oglądnąć zewnętrzną część opakowania. Przydatną ciekawostką jest również fakt, że leki nie są reklamowane przez media, dotyczy to zwłaszcza produktów leczniczych wydawanych na receptę. Leki wydawane bez recepty posiadają rygorystyczne regulacje, których producenci muszą przestrzegać, jeżeli chcą je reklamować. Wszystkie popularne tabletki na odchudzanie, które możemy zobaczyć w mediach są więc zawsze suplementem diety.
Skuteczne suplementy na odchudzanie, czyli jakie?
Skuteczne tabletki na odchudzanie to takie, które odpowiadają określonym potrzebom danej osoby. Trzeba bowiem pamiętać, że każda nadwaga jest inna, ponieważ ma różne uwarunkowania i przyczyny. Przykładowo, osobom u których problem z wagą bierze się z nieprawidłowego zastoju wody w organizmie, pomagają zazwyczaj suplementy na odchudzanie oparte na właściwościach usuwania jej z organizmu. Z kolei u ludzi, którzy mają problem z nadmiernym apetytem, dobrze sprawdzają się tabletki na odchudzanie, które tłumią łaknienie. Działanie takich medykamentów polega niejako na oszukiwaniu organizmu, dając uczucie sytości. Oczywiście dużą grupę stanowią osoby, u których nie da się wskazać jednej – określonej przyczyny nadwagi, ponieważ na jej powstanie ma wpływ kilka przeplatających się czynników. Dla takich osób najlepszym rozwiązaniem jest więc zażywanie suplementów, które łączą w sobie różnorodne właściwości, tj.: utrzymywanie prawidłowego apetytu, wspieranie metabolizmu i właściwego poziomu cukru we krwi, a także usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Mocne tabletki na odchudzanie, które wpisują się w ramy ostatniej przytoczonej kategorii suplementów to m.in.: 2Be Slim.
Jest to złożony dwufazowy produkt na dzień i na noc. W dzień pomaga on zmniejszać wchłanianie tłuszczów z pożywienia i wspiera proces trawienia. Z kolei nocą dba o przyspieszenie metabolizmu i utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi.