Co prawda liposukcja nie jest metodą odchudzania, jednak dzięki niej można łatwo przywrócić sylwetkę do normalnego stanu. Należy jednak pamiętać, aby po zabiegu zachowywać odpowiednią, zdrową dietę i wykonywać ćwiczenia fizyczne. Ważne jest to, że liposukcja daje efekt trwały i nawet po przyswojeniu większej ilości kalorii, tkanka tłuszczowa nie wraca na swoje dawne miejsce.

Na czym polega liposukcja?

Zabieg liposukcji polega na wymodelowaniu sylwetki przez odessanie tkanki tłuszczowej z wybranych partii ciała i ewentualnym powiększeniu jej w niektórych innych miejscach (np. pośladkach, czy biuście), aby zachować odpowiednie proporcje. Proces przebiega w kilku etapach i odbywa się przy znieczuleniu ogólnym, miejscowym lub przewodowym. Zależy to od rozmiaru modelowanego obszaru ciała, typu zabiegu oraz preferencji pacjenta. Podczas jednej sesji można usunąć maksymalnie do 3 litrów tłuszczu.

Kto może poddać się zabiegowi?

Idealnym kandydatem do zabiegu jest osoba z prawidłową wagą ciała, mająca nadmiar tkanki tłuszczowej w niektórych miejscach, co sprawia, że jej sylwetka nie wygląda zbyt proporcjonalnie. Dzięki liposukcji można łatwo skorygować te niedoskonałości i odpowiednio wymodelować sylwetkę. Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy skóra jest elastyczna, czyli u stosunkowo młodych ludzi. Luźna lub obwisła skóra może zostać skorygowana podczas zabiegu plastyki powłok brzusznych. U osób otyłych i z dużą nadwagą zadowalający efekt można uzyskać dopiero po kilku zabiegach.

Jak przebiega zabieg?

Na około 6 godzin przed wykonaniem zabiegu, pacjent nie powinien jeść, pić, ani zażywać niektórych leków. Po zastosowaniu znieczulenia chirurg wykonuje małe nacięcia na ciele pacjenta, w miejscach, które będą podlegać korekcji. Następnie w otwory te wprowadza tzw. kaniule, czyli małe, cienkie rureczki, dzięki którym usuwa komórki tłuszczowe. Po odessaniu tłuszczu nacięcia są zaszywane i nakłada się na nie opatrunki. Po zabiegu należy nosić przez jakiś czas specjalną odzież uciskową, aby zmniejszyć obrzęki i skrócić czas gojenia się ran. Operacja trwa przeważnie około dwóch godzin. Pacjenci odczuwają po niej swędzenie i szczypanie w miejscach nacięcia. Aby zmniejszyć ten dyskomfort, chirurdzy często pozostawiają w miejscach nacięcia małe, cienkie dreny zapobiegające gromadzeniu się płynu. Pacjenci zapobiegawczo otrzymują również antybiotyki.

Przeciwwskazania

Zabiegu nie można wykonać u osób cierpiących na choroby serca i układu krążenia, mających zaburzenia z krzepnięciem krwi, skazy krwotoczne, żylaki i zmiany zapalne na skórze. Dyskwalifikująca jest także cukrzyca.

Gdzie można wykonać zabieg?

Liposukcję wykonuje się w specjalnie do tego przygotowanej klinice. Najlepiej wybrać ośrodek cieszący się dobrą opinią wśród pacjentów. W serwisie www.tourmedica.pl można znaleźć adresy około tysiąca takich placówek, wykonujących nie tylko liposukcją, ale także inne zabiegi z zakresu medycyny oraz medycyny estetycznej na terenie całego kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here