W życiu każdego dziecka niezmiernie ważną rolę odgrywa matka. Początkowo młodzież narzeka na jej nadmierną troskę, wtrącanie się, ale gdy tego brakuje – coś zaczyna być nie tak. Funkcjonowanie bez niej może stać się bardzo problematyczne, co stanie się odczuwalne w przyszłości. Zatem kim jest mama i dlaczego jest tak ważna? Odpowiedzi na to pytanie ilustruje poniższy artykuł.

Emocjonalna strona medalu

Już od wczesnych lat dziecka matka ma ogromny wpływ na jego wychowanie. Zapewnia maluchowi rozwój emocjonalny, czyli kształtuje w nim wrażliwość, współczucie, radość, miłość i nienawiść. Dzieci potrzebują takiego wzorca, ponieważ mogą mieć problem z samodzielnym przyswojeniem takich cech. W przeciwieństwie do ojca, matka jako twórczyni potomstwa wzbudza większe zaufanie wobec dziecka.  Małe dzieci potrzebują się przytulić, dać albo dostać całusa, a do kogo mają po to pójść, jak nie do mamy. Ponadto w każdej chwili słabości mama powie maluchowi, jak bardzo go kocha. Wszystko uwarunkowane jest tym, że dziecko rozwijając się w brzuchu matki jest z nią połączone więzią emocjonalną. Dzieci, które nie otrzymały tego ciepła w dzieciństwie, zazwyczaj tłamszą w sobie uczucia albo mają problem, aby się z nimi uzewnętrznić. Skutki są okropne, ponieważ takie dzieci nie radzą sobie jako przyszli małżonkowie, czy rodzice.

Matka – życiowy wychowawca

Dzieci przychodząc na świat są bezradną, nieświadomą dobra i zła istotą. Osiągają w pewnym momencie wiek, który charakteryzuje się naśladowaniem tego co widzą i słyszą. Powtarzają słowa, starają się wykonywać podobne czynności. Aby wszystko przebiegało w sposób prawidłowy, to potrzebują dobrego wzorca – matki. Mama nakazuje albo zakazuje dziecku. Często poprawia dziecko, jeśli wykonuje coś źle. Kobieta kształtuje w dziecku dobre maniery. Brak matki wiąże się z bezradnością dziecka w sytuacjach zarówno codziennych, jak i prywatnych. Takim dzieciom jest zdecydowanie trudniej podjąć pierwszą pracę zawodową, rozpocząć poważny związek, a nawet założyć rodzinę. Niektórzy podchodzą do życia z myślą, że wychowają swoje potomstwo bez powtarzania błędów rodziców, jednak nieświadomie je popełniają.

Wierny towarzysz

Dzieci obserwują swoich znajomych, zwłaszcza we wczesnych latach. Podczas różnych aktywności, konkursów, występów liczą, że towarzyszyć będzie im mama. Taka świadomość, że matka jest blisko i wspiera, dodaje dzieciom wiary w samego siebie, a jednocześnie pozwala poczuć się ważnym. Jeżeli tego nie dostają, to w ich sercach pojawia się pustka, brak oparcia. Można posunąć się do zdefiniowania matki jako życiowego anioła stróża, który zawsze jest, czuwa nad tym, aby nic złego się nie przydarzyło.

Reasumując, matka jest najbliższą osobą w życiu każdego dziecka. Jedni to potwierdzą na głos, drudzy trzymają to dla siebie. Ostatecznie wszyscy jej potrzebują. Matka jest z dzieckiem od samego początku życiowej wędrówki, aż do końca. Nawet, gdy fizycznie jej zabraknie, to zawsze pozostanie w sercu i świadomości. Nikt nie jest w stanie jej zastąpić, ponieważ to właśnie ona daje życie potomstwu.

Dowiedz się więcej na: https://www.tatento.pl/dla-rodzicow.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here