Meble kuchenne

Funkcjonalna kuchnia lub aneks kuchenny nie mogą obyć się bez praktycznych mebli kuchennych – szafek i półek służących do przechowywania naczyń i akcesoriów oraz blatów, na których przygotowuje się jedzenie. W kuchni często znajduje się również stół, któremu towarzyszą wygodne krzesła lub ławy. Dekoracyjna zastawa pyszni się natomiast na półkach kredensu. Meble kuchenne powinny być jednak nie tylko praktyczne – muszą być również piękne. Od nich zależy styl aranżacji całego wnętrza.

Meble kuchenne od wewnątrz i od frontu

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez szafek kuchennych – tylko dzięki nim można zachować porządek we wnętrzu pełnym rozmaitych narzędzi, drobiazgów i akcesoriów. Powinny być wyposażone w praktyczne szuflady o różnych głębokościach, wysuwane lub obrotowe półki (szczególnie ważne w szafkach narożnych), często również wewnętrzne oświetlenie LED-owe. Nowoczesne rozwiązania pozwolą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, której w bogato wyposażonej kuchni często brakuje.

Dla aranżacji kuchni najważniejszy jest wygląd frontów szafek kuchennych. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem materiału, z którego mają być one wykonane.

Dużą popularnością cieszą się fronty drewniane, szczególnie dębowe. Pasują do niemal każdej aranżacji – sprawdzą się we wnętrzach w stylu rustykalnym lub skandynawskim, ale również nowoczesnym i minimalistycznym. Ich wadą jest to, że z czasem mogą się wypaczać i pękać. Dlatego muszą być bardzo starannie zabezpieczone przed wilgocią.

szafki kuchenne pomogą urządzić kuchnie

Fronty z płyty wiórowej lub MDF-u są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu niż fronty drewniane. Istnieje kilka sposobów ich wykończenia – mogą być fornirowane (pokryte cienką warstwą naturalnego drewna), foliowane, lakierowane lub laminowane. Szczególną popularnością cieszą się fornir i laminat, które są wytrzymałe i dają wiele możliwości dotyczących wykończenia. Również lakierowana płyta MDF często wybierana jest jako alternatywa dla naturalnego drewna. Foliowane płyty są natomiast nietrwałe i nieodporne na wysokie temperatury, dlatego źle sprawdzają się w kuchni.

Szklane lub stalowe fronty mebli kuchennych to rozwiązanie dla miłośników nowoczesnego designu. Są wyjątkowo wytrzymałe i łatwe w pielęgnacji, a jednocześnie zachwycają minimalistycznym szykiem. Nieprzypadkowo coraz częściej trafiają do najmodniejszych wnętrz.

Szafki czy półki?

Najpopularniejsze meble kuchenne to z pewnością szafki – dzięki nim wszystkie sprzęty kuchenne są niewidoczne dla oka. Czasami warto jednak zdecydować się na uzupełnienie aranżacji półkami – doskonale nadadzą się one do wyeksponowania dekoracyjnych dodatków, a całe wnętrze nabierze dzięki nim lekkości. Na półkach mogą stanąć na przykład zdobione, staromodne naczynia, doniczki z ziołami lub dekoracyjne cukiernice, solniczki i pieprzniczki, które warto mieć pod ręką.

Szczególnie przydatnym meblem kuchennym jest niewielka półeczka na wino. Można przechowywać w niej ulubione trunki, również te przeznaczone do gotowania. Tego rodzaju mebel kuchenny szczególnie dobrze sprawdzi się we wnętrzu, które pełni również funkcję jadalni.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGranaty i ryby
Następny artykułGarcinia Cambogia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here