Sporty wodne to popularna forma aktywności fizycznej, która najwięcej przyjemności przynosi latem, kiedy jest ciepło. Do najbardziej popularnych sportów wodnych należą: hoverboard, rafting, windsurfing, kitesurfing i wakeboard.

Sporty wodne – ekstremalne

Istnieją wodne dyscypliny sportowe, które umożliwiają wykonywać różnego rodzaju ewolucje w powietrzu. Specjalna deska flyboard pozwala unosić się nad taflą wody na wysokość 10 metrów. Urządzenie zasilane jest turbiną skutera wodnego. Na małej desce znajdują się buty, a całość połączona jest z kilkumetrowym wężem. Latanie na flyboardzie organizują centra hydro-odrzutowe, które działają, między innymi, w Warszawie, Krakowie i Trójmieście. Aby spróbować swoich sił na wodnej desce odrzutowej, nie trzeba mieć doświadczenia. Krótkie szkolenie instruktora wystarczy, by w ciągu około 3 minut opanować latanie i kierowanie urządzeniem.

Hoverboard jest połączeniem kitesurfingu i wakeboardu. Deska zasilana jest turbiną skutera wodnego i podpięta pod 18 metrowego węża, przez który przepływa woda pod wysokim ciśnieniem. Umożliwia to uniesienie się na wysokość około 5 metrów i rozwinięcie prędkości do 25 km/h. Na desce można leżeć lub siedzieć, wykonując jednocześnie różne ewolucje. Instruktorzy hoverboard są jednocześnie ratownikami, dzięki czemu korzystanie z hoverboardu jest całkowicie bezpieczne.

Rafting to ekstremalny spływ pontonem po górskich rzekach. Łódka mieści około 7 osób. Każdy uczestnik raftingu otrzymuje kamizelkę asekuracyjną, kask, wiosła, a także opiekę instruktora. To ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zwłaszcza podczas urlopu w górach.

Sporty wodne na desce

Windsurfing to jeden z najpopularniejszych sportów wodnych. Pływanie na desce z żaglem jest możliwe w wietrzną pogodę – im mocniej wieje, tym można osiągnąć większą prędkość. Sprzęt do windsurfingu składa się z deski mieczowej lub bezmieczowej, masztu, bomu oraz żagla – który dobiera się do umiejętności pływaka, a także siły wiatru. Sport polecany jest zwłaszcza osobom, które potrafią pływać i nie boją się wody. Maksymalne bezpieczeństwo w trakcie żeglowania zapewni kamizelka asekuracyjna. Pianka do windsurfingu, oprócz ochrony przed zimnem, ma wpływ na wyporność – im jest grubsza, tym lepiej utrzymuje się na powierzchni wody.

Podobnym sportem do windsurfingu jest kitesurfing, w którym zamiast żagla, do deski podpina się rodzaj latawca. Sport wykorzystuje siły wiatru i pozwala lekko unosić się nad taflą wody, bez obawy o twarde lądowanie. Z pozoru wymaga nieprzeciętnych umiejętności i kondycji, w rzeczywistości kitesurfing mogą uprawiać wszyscy, niezależnie od wieku czy płci.

Wakeboarding to połączenie nart wodnych i surfingu. Pływanie na wakeboard polega na płynięciu na desce trzymając się liny, która za pomocą specjalnego wyciągu umocowana jest do motorówki lub innej łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here