Noszą je na Evereście, na ryneczku w Boćkach i w centrum Warszawy, a także wśród pingwinów na Antarktydzie. Co takiego? Czapki! Stanowią podstawę naszej ochrony przed chłodem, śniegiem i wiatrem. Specjalnie dla was przedstawiamy trzy rodzaje czapek zimowych, w których niestraszne będą największe mrozy.
Wełna merino
Potrzeba nie lada wyposażenia, aby przetrwać w ekstremalnych warunkach. Dzikie owce merynosowe idealnie dostosowały się do życia w trudnych klimatach, gdzie temperatura zimą waha się do -20 stopni, a latem sięga nawet do 40 stopni. My, ludzie pozbawieni takiej naturalnej ochrony przed mrozami i gorącem, pozazdrościliśmy merynosom ich cudownej wełny i tak powstała wełna merino.
Włókna merino charakteryzują się wysoką absorpcją wilgoci, a jednocześnie odznaczają się równie dużymi właściwościami oddychalności. Co to oznacza? W skrócie tyle, że czapki z tego materiału zapewniają ciepło w czasie mrozu, a przy dodatnich temperaturach nie pozwalają się skórze zagrzać.
Mikrofibra
Włókna 30 razy cieńsze od bawełny, 100 raz cieńsze od ludzkiego włosa – brzmi nieprawdopodobnie, prawda? Zawdzięczamy to nowoczesnej technologii, dzięki której powstałe mikrowłókna są wyjątkowe i dopasowane do oczekiwań producenta. A zatem mikrofibra stosowana do tworzenia butów przypomina miękką skórę, ale już ta używana do czapek jest ciepła i lekka zarazem.
Nakrycia głowy z tego materiału są szczególnie polecane do noszenia w trakcie aktywności outdoorowych, które mogą nas wystawić na niepożądane działania pogody. Podwójne warstwy mikrofibry nie tylko chronią głowę przed zimnem, ale także zapewniają termoregulację tak bardzo przydatną przy wysiłku fizycznym. Zapomnijcie o zapachu potu, codziennym praniu czapek, czy kupowaniu po jednej na każdy dzień tygodnia. Wykorzystywane w nich jony srebra powstrzymują rozmnażanie się bakterii, więc każda czapka zachowuje świeżość przez długi czas.
Czapki termiczne
Wprawdzie wszystkie rodzaje czapek zimowych mają za zadanie chronić przed chłodem, to jednak najwyższy poziom izolacji cieplnej oferują właśnie czapki termiczne. Jeśli interesujecie się tak profesjonalnymi nakryciami głowy, to na pewno już wcześniej słyszeliście o bieliźnie i ubraniach termicznych. Czapki działają na takiej samej zasadzie i przylegając do głowy stają się prawie drugą skórą, która nie przepuszcza ani odrobiny ciepła chcącego w zimie uciec z waszych ciał.
Ten rodzaj czapek sprawdzi się tak samo dobrze dla osób aktywnych fizycznie, jak i po prostu dla zmarzluchów.