Grzybicą paznokci niezwykle łatwo się zarazić, natomiast wyleczyć ją już zdecydowanie trudnej. Domowe sposoby raczej rzadko okazują się skuteczne i bez pomocy specjalisty trudno pozbyć się problemu na zawsze, a dotyczy on aż jednej piątej całej populacji.

Początkowe objawy grzybicy paznokci bywają bagatelizowane, ponieważ swędzenie i pieczenie stóp zdarza się z równych powodów, nawet noszenia skarpetek z nieodpowiedniego materiału. Stopa zaatakowana przez pleśniaki, drożdżaki lub dermatofity zaczyna cierpieć z powodu grzybicy, a później niejednokrotnie dolegliwość obejmuje płytkę albo płytki paznokci, szczególnie pierwszy i piąty palec.

Jak już wspomniano, niezwykle łatwo zarazić się grzybicą. Na pewno trzeba uważać na basenach, w saunach, łaźniach i pod hotelowymi prysznicami, które są siedliskiem chorobotwórczych grzybów. Lepiej też unikać noszenia cudzego obuwia, o skarpetkach nawet nie ma co wspominać. Niedobrze, kiedy korzysta się z tych samych przyborów do pielęgnacji stóp z inną osobą.

leczenie-chorob-stopCo niezwykle istotne, grzybicą najczęściej zarażają się osoby mające nadwagę, a także cierpiące z powodu takich schorzeń, jak cukrzyca czy niedokrwistość. Ostrożność powinni też zachować ci, którzy mają problemy z zaburzeniami hormonalnymi i krążeniowymi. Grzybicy sprzyja obniżona odporność, również z powodu chemioterapii, leczenia sterydami i antybiotykami. Nawet uszkodzenia mechaniczne płytki paznokcia mogą spowodować wystąpienie tej dolegliwości.

Właściwe leczenie

Jak już wspomniano wcześniej, trudno liczyć na skuteczność domowych sposobów, więc najlepiej od razu poszukać lekarza specjalisty. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy podologa, czyli specjalisty od stóp. Gabinety podologiczne znajdują się w wielu miastach, a pożyteczna w szukaniu najbliższego okazuje się wyszukiwarka podolodzy.pl. Warto z niej korzystać, kiedy zależy nam na czasie.

podolog

Można zapytać – dlaczego podolog, a nie dermatolog? Właśnie z tego względu, że podolog specjalizuje się w dolegliwościach stóp, więc będzie najbardziej efektywny. Od razu warto zaznaczyć, że leczenie nie jest ani proste, ani krótkie i zazwyczaj trwa nawet kilka miesięcy. Płytka paznokcia musi zostać dokładnie oczyszczona i usunięty paznokieć. Dopiero później można dokonać rekonstrukcji paznokcia. W skutecznym leczeniu niezbędne są też odpowiednie leki przepisane przez lekarza. Tylko kompleksowa terapia daje dobre efekty. Potrzeba również zabiegów odkażenia obuwia oraz skarpetek, aby zapobiec ewentualnemu nawrotowi grzybicy.

Jedno jest pewne – jeżeli nie chcemy męczyć się z taką uciążliwością, to musimy dbać o higienę, zdrowy styl życia i unikać miejsc, w których wyjątkowo łatwo o zarażenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here