Nowoczesne techniki druku

Druk to według klasycznej definicji proces powielania oryginału na wybranym podłożu za pomocą różnych środków, takich jak farby, tusze czy tonery. Współcześnie mamy do czynienia zwłaszcza z bardzo szybkim rozwojem cyfrowych technologii druku. Pozwalają one na nanoszenie obrazów na różnorodne materiały (np. papier, tkaniny, kubki, czy gadżety reklamowe) bez udziału jakichkolwiek form drukowych. Coraz częściej drukuje się też plakaty, co szczegółowo opisano na https://modna-wiedza.pl/jak-sie-drukuje-plakaty/

Innowacyjne rozwiązania są na topie

Wiele osób zastanawia się, jak się drukuje bez użycia tradycyjnych form drukarskich, takich jak np. sito. Odpowiedź na to pytanie jest prosta – w nowoczesnym druku są wykorzystywane przede wszystkim dane cyfrowe z pamięci komputera, przenoszone zazwyczaj bezpośrednio na konkretne podłoże. Druk cyfrowy, którego różne warianty przedstawiono na https://modna-wiedza.pl/,  obejmuje kilka istotnych technik, zróżnicowanych pod względem specyfiki całego procesu technologicznego. Oto one.

Metoda elektrofotograficzna – stosuje się w niej promienie lasera, za pomocą których naświetlana jest piksel za pikselem warstwa fotoprzewodząca. Kolejne etapy to wywoływanie i przenoszenie tonera na powierzchnię (wiąże się on z nią pod wpływem wysokiej temperatury), a także utrwalanie odbitki. 

Jonografia – polega na przenoszeniu obrazu na wybrane podłoże z użyciem cylindra dociskowego wyposażonego w głowicę emitującą strumień jonów. Cylinder jest tutaj pokryty specjalną warstwą dielektryczną.  

Magnetografia – w metodzie tej wykorzystywany jest cylinder z warstwą magnetyczną. Cały proces drukowania odbywa się przy udziale pola magnetycznego (wytwarzanego przez głowicę), dzięki któremu na powierzchni cylindra pojawia się tzw. obraz utajony.

Drukowanie natryskowe (znane jako ink-jet) – stosuje się w nim narzędzia wyposażone w głowice natryskowe z dyszami, wyrzucające z siebie malutkie kropelki farby przy wydatnym udziale pompy ciśnieniowej. Cały proces jest sterowany wyłącznie komputerowo z użyciem impulsów elektrycznych. Wyróżniamy tutaj dwie technologie – ciągłego strumienia albo pojedynczych kropel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here