Detoks – jedno z najmodniejszych słów w dietetyce ostatnich lat. Zastanawiasz się, czy tobie też jest potrzebne oczyszczanie organizmu? Czy warto je przeprowadzić i jak dużo poświęcenia wymaga?
Detoks to usunięcie toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu. Potrzebne jest nie tylko osobom palącym, regularnie jedzących fast foody i z nadwagą, ale też osobom regularnie pijącym kawę, spożywającym dużo produktów pochodzenia zwierzęcego, a także żyjącym w permanentnym stresie. Słowem: większości z nas.
Masz te objawy? Lepiej się oczyść
Wielu z nas żyje w biegu, a w ferworze dnia codziennego nie ma czasu zastanowić się nad swoim zdrowiem i przyzwyczaiło się do zmęczenia i bólu. Jednak nie musi tak być! Dlatego jeśli nękają cię następujące objawy, oznacza to, że powinieneś skorzystać z diety oczyszczającej:
-
permanentne zmęczenie
-
ociężałość
-
nalot na języku
-
częste bóle głowy
-
brak skupienia się
-
zaparcia
-
zgagi
-
ogólne pogorszenie stanu cery, niezwiązane ze skórą trądzikową czy zmianą kosmetyków
-
nadmierne wypadanie włosów
-
łamliwe paznokcie
Oczywiście przyczyną dolegliwości żołądkowych może być nietolerancja pokarmowa, a zmęczenia i wypadania włosów – chora tarczyca, jednak dzięki detoksowi masz możliwość przekonać się o tym.
Najlepszy sposób na oczyszczanie
Sposobów na oczyszczanie organizmu jest wiele – Internet jest pełny wskazówek, rad i specjalnych diet, które rzekomo mają wesprzeć nasz organizm w pozbyciu się toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Jednak oczyszczanie niekoniecznie oznacza głodówkę lub kupowanie drogich suplementów wspomagających detoks organizmu. Skuteczne oczyszczanie można przeprowadzić tylko za pomocą diety, pamiętając o najważniejszych zasadach:
-
pijemy minimum 2 litry wody i herbat ziołowych dziennie
-
rezygnujemy z fast foodów i żywności wysokoprzetworzonej
-
eliminujemy z diety cukier
-
odstawiamy tłuszcze zwierzęce i czerwone mięso, optymalnie – okresowo przechodzimy na dietę wegańską
-
eliminujemy nabiał
-
odstawiamy wszelkie używki, w tym kawę
Najlepsze i najszybsze rezultaty osiąga się, stosując taką dietę, w której źródłem białek są kasze i orzechy. Pamiętajmy, że nadmiar białka, zwłaszcza zwierzęcego, może prowadzić do zakwaszenia organizmu, stąd przynajmniej czasowa eliminacja sprzyja detoksowi. Zdrowe tłuszcze podawane są w diecie w postaci orzechów czy awokado. Należy również pamiętać, by choć część posiłków podawać w formie surowej, jako szejki lub surówki. Niepoddana obróbce termicznej żywność jest dla organizmu prawdziwym bogactwem witamin, mikroelementów i enzymów, które pomagają ciału w regeneracji i usuwaniu toksyn z organizmu. Dlatego wielu dietetyków i naturopatów twierdzi, że jest jeden, najprostszy i pewny sposób na detoks – dieta wegańska. Oczywiście nie oznacza to żywienia tego typu do końca życia, jednak czasowy weganizm jest okresem regeneracji dla naszego organizmu. Na takie rozwiązanie wskazują zarówno twórcy diety Alleluja, postu dr. Dąbrowskiej czy popularny autor poradników o walce z grzybami Candida czy chorobą Hashimoto Marek Zaremba.
Aby wspomóc jeszcze oczyszczanie organizmu, warto dodatkowo zadbać o odpowiednią pielęgnację ciała. Najlepiej zrezygnować czasowo z kosmetyków drogeryjnych, a zamiast tego używać savon noir i myjki z luffy. Jeśli potrafimy, warto zrezygnować z balsamów i kremów, jednak jeśli nasza skóra tego wymaga – używajmy naturalnych olejów. Pamiętajmy, że oczyszczanie następuje również przez skórę, więc jeśli jesteśmy bardzo zanieczyszczeni, nasz pot może wydzielać nieprzyjemną woń – jednak bez obaw, po oczyszczeniu organizmu objawy te miną.
Detoks organizmu powinien trwać minimum 2 tygodnie, a najlepiej miesiąc. Potraktujmy to jako okres wyciszenia i uspokojenia, czas dla nas i naszego zdrowia – nasz organizm na pewno się nam odwdzięczy.