Stemplowanie paznokci to metoda zdobienia, która zyskuje coraz większą popularność. Za pomocą specjalnych stempli i płytek możemy osiągnąć precyzyjne filigranowe zdobienia, które ciężko byłoby stworzyć za pomocą pędzelka.

Stemplowanie czyli tampodruk

Stemplowanie paznokci to nic innego, niż znana od lat w poligrafii metoda tampodruku. Na specjalną płytkę z wytłoczonym wzorem nakłada się warstwę specjalnego lakieru do stempli. Następnie nadmiar lakieru ściąga się specjalną ściągaczką i kolistym, płynnym ruchem przenosi na specjalny stempel – czyli tampon. Ze stempla wzór przenosimy na paznokieć, czekamy aż wyschnie i gotowe, mówi podolog Dominika Teper. Do stemplowania nadaje się wyłącznie tradycyjny, schnący na powietrzu lakier do paznokci, ale nic nie stoi na przeszkodzie by tego typu zdobienie kłaść na żelu, akrylu czy hybrydzie. W przypadku lakierów hybrydowych, zdobienie można kłaść na ostatnią warstwę lakieru, a po wyschnięciu trwale zabezpieczyć topem. Lakier do stemplowania powinien być gęsty, szybko schnący i bardzo dobrze napigmentowany. Idealne będą lakiery specjalnie stworzone do tej techniki, ale nadadzą się też inne. Najlepsze będą te, które kryją już po jednej warstwie

Co oprócz lakieru?

Do stemplowania potrzebne są trzy rzeczy – stempel, ściągaczka i płytki z wzorami. Zazwyczaj stemple i ściągaczki są sprzedawane w zestawach z płytkami, jednak warto poszukać oddzielnych akcesoriów. Po pierwsze, lepszej jakości stempel będzie lepiej ściągał lakier i przenosił wzór. Dodatkowo, kupując świadomie to narzędzie możemy wybrać jego rozmiar i miękkość gumki na końcu stempla. W sprzedaży są dostępne stemple do różnych wielkości wzorów, od takich na cały paznokieć do małych gumek do detali. Ostatnio popularne w tej technice są silikonowe, całkiem przezroczyste stemple, które pozwalają odbić cały wzór dokładnie tam, gdzie stylistka chciałaby go umieścić.

Z tym narzędziem jest to możliwe dzięki jego specjalnej konstrukcji, która pozwala nieustannie widzieć odbijany wzór. Jeśli chodzi o ściągaczki, ich wybór jest sprawą zupełnie indywidualną. Ważne jest by ściągaczka nie zbierała ani za mało, ani za dużo lakieru z blaszki. Wiele stylistek używa w tym celu zwyczajnej karty kredytowej. Można też kupić specjalne narzędzia z brzegiem plastikowym lub metalowym o różnym stopniu elastyczności.

Ze względu na popularność metody stemplowania, płytki z wzorami można już kupić w każdej drogerii. Warto przed zakupem poznać opinie o płytkach danego producenta – zdarza się, ze takie płytki no name są zbyt płytko wyżłobione i we wzorach nie zbiera się wystarczająca do odbicia wzoru ilość lakieru.

Tajemnice stemplowania

Stemplowanie paznokci nie jest technika skomplikowaną, ale wymaga ona wprawy i zręczności. Aby uzyskać idealnie odbity w całości wzór trzeba poświęcić nieco czasu na ćwiczenia. A i wtedy nie mamy gwarancji, że nie trzeba będzie powtarzać czynności z powodu niedoskonałości odbitki. W tym zdobieniu najważniejsza jest zręczność ruchów i tempo. Po zebraniu nadmiaru lakieru z płytki, trzeba przenieść wzór na stempel natychmiast, gdyż w innym wypadku zaschnie i nie przeniesie się wcale, zostawiając trudną do wyczyszczenia plamę na płytce. Naukę stemplowania najlepiej zaczynać od drobnych, pojedynczych elementów. Zaczynając od dużych, rozległych wzorów na cały paznokieć, możemy się szybko zniechęcić. A szkoda, gdyż stemplowanie to efektowna technika dająca mnóstwo możliwości stylizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here