Dla wielu osób paznokcie stanowią przede wszystkim nieodłączny element estetyki dłoni; trudno się z tym nie zgodzić – któż nie chciałby mieć pięknych, mocnych zdrowych paznokci?

Jest jednak kilka rzeczy, które warto o nich wiedzieć – czym tak naprawdę są, jak rosną, do czego służą…

Kurs paznokci

Paznokieć jest przeźroczystą płytką o grubości 0, 5 – 0, 7 mm. Jego głównym budulcem jest keratyna, czyli tzw. białko twarde, które zapewnia mu twardość i elastyczność. U zdrowego człowieka paznokcie dłoni rosną około 0, 5 – 1, 2 mm tygodniowo, natomiast u stóp nawet dwukrotnie wolniej. U obu kończyn wykształcają się około trzeciego miesiąca życia płodowego i rosną do śmierci (nieprawdą jest, iż u martwych osób można zaobserwować ich wzrost -to tylko „złudzenie optyczne”, ponieważ skórki okalające paznokcie marszczą się i wysychają odsłaniając pytkę, która automatycznie sprawia wrażenie dłuższej).

Podstawową funkcją paznokci jest ochrona zakończeń palców przed szkodliwymi czynnikami mechanicznymi, ale mają one również bardzo duży wpływ na zdolności manualne dłoni – m. in. znacznie ułatwiają chwytanie drobnych przedmiotów – oraz ich ogólną precyzję, a także odgrywają dużą rolę w diagnostyce chorób skóry.

Paznokcie zaliczamy do tzw. przydatków skóry, czyli elementów powstających z nabłonka tworzącego naskórek (innym przydatkiem skóry u ssaków naczelnych są włosy, brwi i rzęsy, a tworem homologicznym do paznokci u innych gatunków są np. pazury czy kopyta).

Jak rośnie paznokieć?

Wszystko zaczyna się w tzw. MACIERZY – tutaj powstają i nawarstwiają się komórki, które ulegają rogowaceniu. Początkiem wzrostu tych komórek oraz miejscem wytwarzania twardej keratynowej płytki jest KORZEŃ; jeśli ulegnie uszkodzeniu paznokieć może już nigdy nie odrosnąć. Następnie zrogowaciała masa jest przesuwana po ŁOŻU PAZNOKCIA ku opuszkowi palca – łożem lub łożyskiem nazywamy całą powierzchnię pod płytką, dzięki której jest ona trwale przymocowana do skóry. Sama PŁYTKA natomiast składa się z trzech warstw – grzbietowej, czyli najbardziej „na wierzchu”, pośredniej, gdzie komórki nie przylegają do siebie już tak ściśle oraz wewnętrznej wytworzonej przez cienką warstwę nabłonka. To, co wystaje poza opuszek palca nazywamy WOLNYM BRZEGIEM PAZNOKCIA.

Co ochrania delikatne, niewidoczne gołym okiem miejsca miejsca?
Istnieje również szereg zabezpieczeń dla łożyska, macierzy i korzenia, by nie przedostawały się do nich zanieczyszczenia, wilgoć oraz w celu ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi – m. in. OBRĄBEK NASKÓRKOWY, potocznie zwany po prostu skórką, który ściśle przylega do płytki tym samym osłaniając nasadę paznokcia. Podobne zabezpieczenie znajduje się tuż pod wolnym brzegiem paznokcia – jest to OBRĄBEK NASKÓRKOWY PODPAZNOKCIOWY, mający za zadanie „uszczelniać” obszar między zakończeniem palca, płytką, a łożyskiem. Skóra po bokach oraz przy nasadzie paznokcia nazywana jest WAŁAMI PAZNOKCIOWYMI – dzięki nim płytka jest dobrze przymocowana do skóry nie tylko od dołu.

Biały półksiężyc na paznokciu kciuka – czym jest?
Obłączek, czyli biały półksiężyc widoczny na niektórych paznokciach (zwłaszcza na kciukach, ale u niektórych osób również na pozostałych palcach) to miejsce, w którym płytka nie przylega tak mocno do łożyska jak w swojej dalszej części – stąd jaśniejszy kolor tego obszaru.

Łamliwość paznokci – czym jest spowodowana?
Budulcem przydatków skóry, w tym paznokci, jest przede wszystkim keratyna – jej niedobór prowadzi do łamliwości paznokci. W aptekach i drogeriach dostępne są odżywki do stosowania zewnętrznego wpływające na wzmocnienie keratynowej płytki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here