Piaskownice, huśtawki, zjeżdżalnie – czego nie może zabraknąć na placu zabaw

Dość absurdalne z punktu widzenia logiki jest to, że za projektowanie, wymyślanie urządzeń i budowanie placów zabaw odpowiadają dorośli. A przecież to dzieci są głównymi i najczęściej jedynymi użytkownikami takich miejsc. Mimo to rzadko kiedy, jeśli już w ogóle, pyta się je o zdanie. Pozbawienie opinii najlepszych doradców ma często swoje minus – powstają nudne, mało atrakcyjne miejsca do zabawy. Co więc powinny mieścić place zabaw, aby dzieci były z nich zawsze zadowolone?

Postaw na klasykę

Numer jeden nie zaskakuje, ponieważ to rozwiązania znane od dziesięcioleci. Do absolutnego must have należą takie przyrządy i urządzenia, do których należą piaskownika, huśtawki pionowe i poziome, karuzele oraz zjeżdżalnie. Te ostatnie bezwzględnie muszą występować w różnych wysokościach i być dostosowane do dzieci w każdym wieku. Oprócz tego producent placów zabaw jak https://www.avisplacezabaw.pl/ powinien pamiętać też o wszelkiej maści bujakach czy drabinkach do wspinania się. Można je zastąpić albo uzupełnić metalowymi sieciami pająka lub ściankami wspinaczkowymi.

Zabezpieczenie i podłoże

Oprócz samego wyposażenia służącego bezpośrednio zabawie, plac zabaw musi mieć też odpowiednie wyposażenie gwarantujące bezpieczeństwo dla przebywających tam dzieci. Najlepiej, aby był to teren ogrodzony i z zamykaną bramą lub furtką. Pozwoli to na lepszą kontrolę bawiących, ale i ochroni przed wejściem np. psów, które mogą pozostawiać nieprzyjemne niespodzianki. Istotne jest też podłoże placu zabaw. Absolutnie odpadają twarde nawierzchnię z betonu, kostki albo płyt chodnikowych. Dopuszczalna jest ubita ziemia, ale o wiele bezpieczniej i wygodniej będzie dzieciom bawić się na piasku, sztucznej trawie lub specjalnych nawierzchniach boiskowych.

Różnorodność zabawek

Aby plac zabaw nie był nudny i zawsze dostarczał mnóstwa radości, powinien mieć wiele różnych urządzeń. Im bardziej będą różnorodne, tym lepiej, ponieważ gwarantują więcej zabawy dzieciom, które mogą wybierać, na których z nich chcą się pobawić. Dobrze, aby urządzenia były też dopasowane do dużego przedziału wiekowego. Na placu powinny znaleźć się takie dla trzylatków, jak i dla dziesięciolatków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here