Piękne drewno

Impregnacja to nic innego, jak zabezpieczanie drewna przed szkodliwym działaniem zewnętrznych warunków atmosferycznych oraz wilgocią. Jest to świetny sposób na przedłużenie żywotności drewnianych elementów wyposażenia domu, ale i ogrodu. Czy każdy taki element potrzebuje pokrycia impregnatem?

Wśród preparatów do wzmacniania i ochrony drewna wyróżnia się trzy rodzaje: bejcę, lakierobejcę oraz impregnat. Czy każdy z nich wykazuje takie same właściwości? Przeczytaj nasz poradnik, a następnie znajdź odpowiedni dla siebie produkt w sklepie z impregnatami Vidaron: https://www.dekoratorium.pl/pl/Marki/Vidaron/c/b2c-vidaron

Impregnat – co to jest?

Stosuje się go głównie w przypadku drewnianych elementów, które będą stale lub czasowo, przebywały na świeżym powietrzu. Warto pamiętać o tym, że impregnowane elementy, należy dodatkowo zabezpieczyć lakierem, przed wystawieniem ich na zewnątrz. To co wyróżnia go spośród innych preparatów, to wnikanie w głąb struktury drewna. Dobry impregnat powinien chronić je przed szkodliwym promieniowaniem UV, które może powodować pękanie drewna. Wilgoć jest kolejnym z problemów, z jakim musi zmierzyć się impregnat. Jeśli wniknie w strukturę drewna, może spowodować osłabienie lub nawet pojawienie się pleśni. Jednym z zagrożeń, z którym musi borykać się drewniane elementy, na przykład meble są zarysowania. Vidaron impregnat powinien poradzić sobie z każdym z tych problemów. Nie ma konieczności stosowania impregnatu, jeśli drewniane elementy będą ozdobą pomieszczeń, które nie są wystawione na działanie niekorzystnych warunków.

Bejca – konieczność czy fanaberia?

Warto wiedzieć, że bejca nie ma zbyt wielu właściwości ochronnych. Jej zadanie polega na zmianie koloru bejcowanego drewna, jednak nie pokrywa go od zewnątrz. Bejca Vidaron wnika w strukturę opracowywanych elementów. Dlatego po bejcowaniu drewna, należy dodatkowo pokryć je lakierem. W zależności od miejsca przeznaczenia bejcowanego elementu, należy wybrać produkt, który odpowiednio zadba o drewno. Na rynku można znaleźć bejce przeznaczone do drewna przechowywanego wewnątrz, jak i takie do zewnętrznych elementów drewnianych.

Lakierobejca – 2 w 1

To produkt o najbardziej kompleksowym działaniu. Nie tylko zmienia kolor drewna, ale także pokrywa je lakierem ochronnym. Warto pamiętać, że malowane elementy należy najpierw zaimpregnować. Lakierobejcę Vidaron można stosować wielokrotnie, jednak trzeba zwrócić uwagę żeby poprzednia warstwa nie była uszkodzona. Jeśli tak się stanie, wystarczy pozbyć się jej z pomocą papieru ściernego i położyć świeżą warstwę.

Drewniane deski do krojenia czy blaty które coraz częściej wybieramy jako element wyposażenia kuchni, są wykonane z surowego, jedynie oszlifowanego drewna, również wymagają zabezpieczenia. Jednak w przypadku produktów, które nie są narażone na negatywne działanie warunków atmosferycznych, takich jak właśnie wyposażenie kuchni, wystarczy co kilka tygodni dokładnie natrzeć je olejem kuchennym – oliwą z oliwek lub olejem lnianym. Więcej inspiracji wnętrzarskich znajdziesz na stronie: https://www.dekoratorium.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here