Pielęgnacja obuwia zimą

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że obuwie skórzane to najlepszy wybór na zimę. Skóra naturalna to gwarancja solidnego wykonania, a jednocześnie wygody. Jednak używając takich butów na co dzień, trzeba pamiętać o tym, że zimowa aura nie jest dla nich zbyt sprzyjająca. Regularny kontakt z mrozem, śniegiem czy solą będzie negatywnie wpływał na wygląd i kondycję obuwia. Dlatego należy je odpowiednio zabezpieczyć. Jak prawidłowo dbać o skórzane buty zimą?

Czyszczenie obuwia skórzanego

Pielęgnację skórzanych butów należy rozpocząć od ich dokładnego wyczyszczenia z pozostałości błota, piasku itp. Najlepiej zrobić to od razu po powrocie do domu – to pozwoli uniknąć utrwalenia się plam na materiale. Jak prawidłowo czyścić skórzane buty? Wszystko zależy od rodzaju skóry. Skóra licowa jest dużo prostsza w utrzymaniu od zamszu. Do umycia butów ze skóry licowej można użyć miękkiej ściereczki, delikatnie nasączonej wodą lub odpowiedniego preparatu. Zamsz nie lubi wilgoci, dlatego podczas czyszczenia nie należy używać wody. Zabrudzenia z zamszowych butów można usunąć za pomocą specjalnej gumki lub szczotki do czyszczenia zamszu. Trzeba pamiętać o tym, że – wbrew pozorom – skórzane buty są bardzo delikatne, dlatego do ich czyszczenia należy używać przeznaczonych konkretnie do tego celu środków.

Jak dbać o skórzane buty? Odpowiednia konserwacja

Obuwie skórzane należy odpowiednio zaimpregnować jeszcze przed pierwszym użyciem. To sprawi, że będzie zabezpieczone przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, a jego żywotność się przedłuży. Jak to zrobić? Pielęgnacja skórzanych butów powinna odbywać się na wcześniej wyczyszczonych i wysuszonych butach, przy użyciu preparatów przeznaczonych do konkretnego rodzaju skóry, które można znaleźć tutaj: https://www.primamoda.com.pl/pielegnacja.html. Czego użyć?

  • Skóra licowa

W przypadku obuwia licowego idealnie sprawdzi się pasta. Trzeba wybrać produkt w kolorze jak najbardziej zbliżonym do koloru obuwia. Jeśli to niemożliwe, można sięgnąć po pastę bezbarwną. Pasta sprawi, że powierzchnia butów będzie odpowiednio nawilżona, a skóra nie będzie pękać. Żeby dodatkowo uzyskać efekt połysku, można użyć wosku i wypolerować buty przy pomocy miękkiej ściereczki.

  • Skóra zamszowa

Jak dbać o skórzane buty zamszowe? Najlepiej przy użyciu przeznaczonych do tego rodzaju skóry pianek i sprayów. Nie należy wcierać w nie wosku lub pasty, które mogłyby uszkodzić strukturę materiału.

  • Skóra lakierowana

Charakterystyczna struktura butów ze skóry lakierowanej, zabezpiecza je przed wnikaniem do środka wszelkiego rodzaju zabrudzeń. To znacznie ułatwia samo czyszczenie, jak i pielęgnację. W przypadku skóry lakierowanej używanie pasty nie jest wskazane – mogłoby spowodować zmatowienie skóry. Lepiej sięgnąć po środek nabłyszczający.

Pielęgnacja skórzanych butów – o czym warto pamiętać?

Jak odpowiednio czyścić skórzane buty? Jak o nie dbać, by zawsze dobrze wyglądały? Pielęgnując skórzane buty, należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Zastosowanie się do nich sprawi, że skórzane obuwie przetrwa niejedną zimę i będzie wyglądać dobrze.

  1. Suszenie skórzanych butów powinno odbywać się w sposób naturalny. Umieszczenie przemoczonych butów przy kaloryferze może doprowadzić do popękania skóry.
  2. Nie należy chodzić w tych samych butach codziennie. Skóra potrzebuje czasu na regenerację.
  3. Czyszczenie na mokro obuwia zamszowego doprowadzi do szybkiego zniszczenia obuwia.
  4. Pastowanie butów lakierowanych to prosta droga do zmatowienia skóry.

Oprócz pielęgnacji, trzeba zadbać o właściwie przechowywanie skórzanych butów. Najlepiej umieścić je w suchym pomieszczeniu i z dala od źródeł ciepła. Do przechowywania przydadzą się prawidła, najlepiej z drewna cedrowego. Takie prawidła nie tylko zniwelują powstałe na skórze zagniecenia, ale też pomogą pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z wnętrza butów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here