Skóra twarzy jest delikatna, dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji, zwłaszcza latem, gdy cera narażona jest na intensywne działanie słońca. Latem podstawowym kosmetykiem jest krem z filtrem, a także preparat z D-pantenolem do stosowania w sytuacji wystąpienia podrażnień lub zaczerwienienia. W letniej kosmetyczce nie może również zabraknąć, takich preparatów jak żel do mycia twarzy, np. z alantoiną czy kremu nawilżającego z dodatkiem mocznika.
Odpowiednia pielęgnacja twarzy latem jest bardzo ważna, ponieważ w okresie wakacji na cerę oddziałuje szereg czynników, jak: silne promieniowanie słoneczne, słona czy chlorowana woda a także wysoka temperatura. Pod ich wpływem cera szybciej traci wodę, przez co jest bardziej skłonna do podrażnień i zaczerwienień.
Ochrona przeciwsłoneczna twarzy – dlaczego jest taka ważna?
Promienie słoneczne to czynnik, który najszybciej wpływa na pogorszenie kondycji cery. Słońce przyspiesza proces starzenia się skóry, powoduje powstawanie nieestetycznych przebarwień oraz pękanie naczyń krwionośnych, zmniejsza nawilżenie, przez co skóra traci swoją elastyczność i zdrowy, promienny wygląd. O negatywnych skutkach działania słońca można przeczytać na stronie internetowej: zdrowie.tvn.pl.
Krem z filtrem
Podstawą pielęgnacji skóry twarzy latem jest krem z filtrem. Kosmetyki do opalania chronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, a ich faktor dobiera się, przede wszystkim, do karnacji oraz kondycji cery. Im jaśniejsza i wrażliwsza skóra, tym większego stopnia ochrony potrzebuje, np.:
- osoby o włosach jasny blond lub rudych, o bardzo jasnej karnacji – krem z filtrem 50 SPF,
- blondynki lub szatynki z jasną lub średnio jasną karnacją – krem z filtrem 30 SPF,
- osoby o brązowych lub czarnych włosach i śniadej cerze – krem z filtrem 15 SPF.
Latem warto wybierać kosmetyki wodoodporne, zwłaszcza, gdy planuje się wakacje nad wodą. Krem do twarzy z filtrem należy aplikować co 2 godziny oraz tuż po kąpieli.
Pielęgnacja twarzy podrażnionej słońcem
Na zaczerwienienia i podrażnienia skórne wywołane słońcem, najlepiej sprawdzi się delikatny krem do twarzy z D-pantenolem lub alantoiną, a także wapno musujące. W sytuacji wystąpienia zmian skórnych na cerze należy przez kilka dni unikać słońca, zwłaszcza w godzinach, gdy promieniowanie jest najsilniejsze, czyli między 11 rano, a 15 po południu.
Nawilżanie skóry twarzy latem
Na skórę twarzy latem, oprócz słońca, działają również inne szkodliwe czynniki, jak: słona bądź chlorowana woda, która przesusza cerę i powoduje, że ma ona tendencję do podrażnień. Po plażowaniu należy dokładnie umyć skórę, aby oczyścić ją z pozostałości brudu, piasku soli bądź chloru. Do mycia twarzy najlepiej wybierać delikatne żele z alantoiną, proteinami mleka, witaminą A i E, lnem, owsem lub awokado. Po ekspozycji skóry na słońce należy również zadbać o nawilżenie cery, w czym sprawdzają się delikatne łagodząco-nawilżające kremy do twarzy z mocznikiem, witaminą F, D-pantenolem, aloesem, rumiankiem bądź olejami roślinnymi.
Maseczki na twarz
Uzupełnieniem pielęgnacji cery latem są odżywcze i nawilżające maseczki na twarz. Preparaty można stosować 2 razy w tygodniu. Do pielęgnacji skóry latem warto wybierać maski z takimi składnikami, jak: masło shea, kwas hialuronowy, proteiny mleka, kolagen, nagietek, rumianek, witamina A i E, elastyna, a także ekstrakt z róży.