modelarstwo

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z modelami, na pewno chciałbyś uzyskać od razu jak najlepsze efekty, które dadzą ci satysfakcję, a jednocześnie zachęcą do dalszego tworzenia przepięknych samolotów czy innych replik. Jednym z najważniejszych zadań, jakie przed tobą stoi, będzie wykończenie, które bez wątpienia przełoży się na ostateczny wygląd i zachwyt u oglądających – a najpewniej również u ciebie. Dlatego chcielibyśmy polecić ci jedną z technik, jaką jest oklejanie papierem.

Papier japoński lub koreański

Istnieje wiele technik i sposobów wykończenia modelu, jednak oklejanie go papierem jest jednym z najstarszych i często najbardziej cenionych sposobów. Jest on wygodny w użyciu, stosunkowo tani i pozwala na uzyskanie niesamowitych, szczegółowych efektów. Jest także materiałem, który w razie uszkodzeń będzie bardzo łatwo naprawić taką samą metodą, jaką zostało wykonane poszycie.

Jeśli zdecydowałeś się na wykorzystanie papieru, do wyboru masz dwa najważniejsze jego typy, które oferuje sklep modelarski Model Making: papier czerpany koreański i papier japoński. Poznaj bliżej charakterystyki tych dwóch materiałów.

Papier czerpany koreański jest jednym z najbardziej luksusowych papierów modelarskich. Powstaje dzięki tradycyjnej metodzie czerpania, polegającej na stworzeniu płynnej masy papierowej, z której po uformowaniu wyławiane są włókna za pomocą specjalnego sita. Osiadając na nim i zasychając, włókna te formują niezwykły papier o charakterystycznej strukturze, na której wyraźnie widoczne są poszczególne, poukładane prostopadle do siebie włókna, oddające strukturę sita. Na brzegach pozostają delikatne postrzępienia, świadczące o ręcznym wykonaniu.

Oprócz tego najwyższej jakości rodzaju koreańskiego papieru dostępny jest także papier japoński, który odznacza się niewielką gramaturą. Jego cienkie płaty mają dwie różne strony, co pozwala na łatwiejsze rozróżnienie, którą z nich należy umieścić od spodu. Jest on przygotowywany klasycznymi metodami, dzięki czemu posiada niezwykle przyjemną w dotyku fakturę i jest niebywale cienki, dzięki czemu dobrze się układa i łatwo się z nim pracuje.

Czy potrzebujesz czegoś oprócz kleju i papieru?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z modelowaniem, być może zadajesz sobie pytanie, czego będziesz potrzebował przed wykończeniem. Materiały modelarskie, które na pewno będą ci potrzebne, to papier ścierny o odpowiedniej gramaturze, lakier, rozpuszczalnik oraz oczywiście pędzelek.

Zacząć należy od dokładnego oszlifowania modelu, dzięki czemu deseczki, z których został zrobiony, nabiorą odpowiedniej gładkości. Po usunięciu pyłu nanieść trzeba na powierzchnię dobrej jakości lakier, rozrobiony w rozpuszczalniku, który zabezpieczy model przed wodą i wilgocią. Ich działanie mogłoby niekorzystnie wpłynąć na wygląd oraz ogólną trwałość modelu.

Wyschnięty lakier należy poddać kolejnemu oszlifowaniu, a całą procedurę powtórzyć. Warto także jeszcze przed oklejaniem przemyśleć całą procedurę, powycinać papier zgodnie z kształtem poszczególnych elementów oraz przygotować sobie wszystkie elementy tak, aby były w zasięgu ręki. Wśród nich znajdą się pędzelek oraz naczynie z rozpuszczalnikiem, w którym pędzelek będzie płukany. Zanim przystąpisz do oklejania, pamiętaj jeszcze o jednym: nie możesz używać wody do oczyszczania pędzelka, gdyż mogłaby spowodować matowienie lakieru, jak również niekorzystnie wpłynąć na model.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here