Pistolety gazowe, Broń gazowa

0
3440

W jednej z książek Zbigniewa Nienackiego, dotyczącej przygód Pana Samochodzika, pojawia się szpieg z Zachodu uzbrojony w dziwny pistolet. Mało kto potrafił wtedy rozpoznać czym była tajemnicza tulejka, którą znaleziono obok omdlałego harcerza, do którego ten szpieg strzelił. Scena ta, z perspektywy naszej dzisiejszej wiedzy, może się wydawać nieco śmieszna. Chociaż obecnie trudno znaleźć osobę, która nie słyszała by o broni gazowej to czy nasze wiadomości na ten temat są wystarczające? W sposób szczególny warto je uporządkować jeśli rozważamy zakup takiej broni i chcielibyśmy dobrać ją optymalnie do naszych potrzeb.

Broń gazowa należy do kategorii broni miotającej. Istnieje wiele modeli. Ogólnie możemy ją podzielić na palną i pneumatyczną. Gazowa broń palna może mieć zarówno formę pistoletu jak i rewolweru. Działanie broni pneumatycznej polega na rozpyleniu sprężonego gazu. Przypomnijmy, że jest to broń nieśmiercionośna. Najczęściej powoduje silne łzawienie, kaszel, nudności, zaburzenie koordynacji ruchowej. Czas działania gazu jest różny – może to być 10 sekund, a może 30 minut. Jest to więc działanie, które pozwala powstrzymać agresora nie powodując trwałego uszczerbku na jego zdrowiu. Warto wiedzieć, że niektóre pociski gazowe są zaopatrzone w barwnik UV, dzięki któremu możliwa jest późniejsza identyfikacja napastnika. Oprócz pistoletów gazowych istnieją też gazowo-hukowe, czego dobrym przykładem może być polski Guard 4. Ponadto dzięki stosowaniu specjalnej nasadki nasze pistolety gazowe mogą być użyte do wystrzeliwania rakiet sygnalizacyjnych.

bron gazowaZasięg pistoletów gazowych jest różny, w przypadku modeli popularnych na polskim rynku wynosi zwykle 4-5 m. Przy użyciu dawniejszych modeli przestrzegano przed ich stosowaniem w zamkniętych pomieszczeniach, zwłaszcza jeśli są małe (ekstremalnym przykładem może być winda) i używania pod wiatr, co zagrażałoby osobie strzelającej lub w przypadku bocznego wiatru, który mógłby rozproszyć gaz. Trzeba o tych zasadach pamiętać również dzisiaj. Przy użyciu niektórych najnowszych modeli niektóre z nich stają się nieaktualne, ponieważ w pociskach znajduje się gaz skoncentrowany w postaci żelu. Rodzaj pocisków gazowych oznacza się za pomocą koloru zaślepki. Są to oznaczenia uniwersalne. Kolorem zielonym oznacza się naboje ślepe, żółtym i niebieskim gazy łzawiące, złotym naboje do obrony za pomocą błysku i brązowym naboje pirotechniczne.

Mimo istnienia różnych modeli broni gazowej, istnieją pewne ogólne zasady jej używania:

  1. Broni należy unikać w ostateczności. Agresywną osobę (może się znajdować pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych) spróbujmy uspokoić. Nie odpowiadajmy na zaczepki i natychmiast się oddalmy, jeśli tylko mamy taką możliwość.
  2. Starajmy się przewidywać zagrożenia i wziąć poprawkę na czas naszej reakcji związany z wyjęciem i odbezpieczeniem broni oraz oddaniem strzału. „Poręczność” broni powinna być jednym z najważniejszych kryteriów przy dopasowaniu odpowiedniego modelu do naszych możliwości. Może się bowiem zdarzyć, że osoba mająca pistolet nie będzie miała wystarczająco siły by szybko nacisnąć spust jednym palcem. Należy to sprawdzić już podczas zakupów.
  3. W chwili strzału należy kierować lufę poniżej twarzy napastnika. Trzeba pamiętać, że po wystrzale z niektórych pocisków tworzy się bezpośrednio przed lufą kula ognia o średnicy nawet około 1 m. Trzeba jednak pamiętać, że gaz nie działa przez ubranie. Aby strzał był skuteczny nie może być skierowany w nogi lub brzuch.
  4. Zalecane jest zachowanie odległości co najmniej 0,5 m od twarzy napastnika.
  5. Strzelając należy też zachować bezpieczną odległość broni od własnej twarzy. Zaleca się, aby była to odległość wyciągniętych rąk.
  6. W przypadku ataku psa najlepiej wykonać kolejno dwa strzały z bliskiej odległości, starając się nie stracić kontaktu wzrokowego ze zwierzęciem.
  7. O ile to tylko możliwe nie używajmy pistoletu gazowego w zamkniętym pomieszczeniu, niezależnie od posiadanego rodzaju amunicji.

Jednym z najczęstszych pytań jakie padają, gdy mówimy o broni gazowej jest pytanie o kwestie prawne. Generalnie jest to nieco skomplikowane. W praktyce zależy o jakim modelu mówimy. Jeśli chodzi o tak zwane pistoletowe miotacze gazu, które mogą mieć kształt pistoletu, to ich zakup, nawet przez Internet, i posiadanie są całkowicie legalne. Istnieją jednak pistolety gazowe, na posiadanie których takie pozwolenie będzie konieczne. Spośród najpopularniejszych można wymienić pistolety Walther P-22, Walther P-99 czy rewolwery Zoraki K-10, Zoraki. Warto zainteresować się tym zagadnieniem przed udaniem się po zakup do sklepu.

Źródło: http://podbierak.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here