Pobranie komórek macierzystych przy porodzie w Anglii

Dzięki współpracy banków komórek macierzystych Polki rodzące w Anglii mogą pobrać i przechowywać krew pępowinową.

Jak wygląda pobranie komórek macierzystych w Anglii?

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej są pobierane w trakcie porodu, tuż po wydobyciu i odpępnieniu noworodka. Wykwalifikowana położna umieszcza igłę w naczyniach krwionośnych znajdujących się w pępowinie, a krew przez kilka minut swobodnie spływa do specjalnego worka. Następnie jest ona zabezpieczona, dokładnie opisywana i transportowana przez upoważnioną osobę do banku komórek macierzystych. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, bezbolesny i nie występują po nim żadne powikłania zdrowotne.

Poród naturalny i cesarka w UK nie wykluczają sposobności pobrania i przechowywania krwi pępowinowej dziecka. Jest to możliwe dzięki międzynarodowej współpracy banków komórek macierzystych. Rodzice powinni zgłosić taką chęć w polskiej instytucji, która dopełni wszelkich formalności w Wielkiej Brytanii.

Jak przechowywana jest krew pępowinowa?

Gdy dostarczy się krew pępowinową do banku komórek macierzystych, jest ona dokładnie badana pod kątem występowania zakażeń wirusowych, m.in. wirusa HIV. Następnie konserwuje się ją przy pomocy środków krioochronnych, dzięki czemu jest odporna na działanie bardzo niskich temperatur i nie traci swoich właściwości leczniczych. Krew pępowinowa umieszczana jest w specjalnych pojemnikach, które zanurza się w parach ciekłego azotu. Panuje tam temperatura – 196℃.

Jest ona przechowywana do momentu, aż zajdzie potrzeba jej wykorzystania. Badania potwierdzają, że może to trwać nawet 50 lat. W przypadku zachorowania należy poinformować lekarza prowadzącego o posiadaniu zabezpieczonych komórek macierzystych. Jeżeli zdecyduje on na włączenie ich do terapii, zostaną przekazane do kliniki, w której przebywa pacjent.

Czym są komórki macierzyste ze sznura pępowiny?

Badania nad komórkami macierzystymi wykazały, że można je uzyskać także ze sznura pępowiny. Otrzymany w ten sposób materiał ma nieco inne właściwości niż krew pępowinowa. Obecna w sznurze tkanka – galareta Whartona – zawiera komórki macierzyste mezenchymalne. Mogą one dużo łatwiej i szybciej przekształcać się w komórki nerwowe, kostne i chrzęstne.

Komórki macierzyste ze sznura pępowiny wykorzystywane są w leczeniu groźnych chorób oraz w terapiach eksperymentalnych, m.in. w przypadku mózgowego porażenia dziecięcego i stwardnienia zanikowego bocznego. Mogą zostać użyte przez dawcę lub członków jego rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here