Cerkiew w Czerteżu zalicza się do grona najciekawszych zabytków architektury sakralnej, jakimi może się pochwalić Podkapracie. Wycieczki zaglądają tu chętnie m. in. ze względu na bliskość Sanoka, ciekawą firmę architektoniczną cerkwi oraz na jej historię. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku?
Wiadomo, że nie jest to pierwsza świątynia istniejąca w Czerteżu, gdyż wzmianki o cerkwi w tej miejscowości pojawiają się już w XV wieku. Dziś celem wycieczki do tej miejscowości jest młodszy, lecz bardzo ciekawy obiekt. Znajduje się on w rękach grekokatolicków, którzy podejmują wiele starań związanych z przywróceniem cerkwi pięknej formy.
Obecna cerkiew w Czerteżu to ciekawa świątynia z połowy XVIII wieku. Wzniesiona z drewna, jest cerkwią orientowaną z wyraźnym podziałem na trzy części: nawę, babiniec oraz prezbiterium. Z pierwszej połowy XIX wieku pochodzi zakrystia, która została dobudowana z czasem do prezbiterium. Najmłodszym elementem jest tu dzwonnica z końca XIX wieku, na którą również warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania obiektu. Choć we wnętrzu nie zachował się ikonostas, warto zwiedzić tę cerkiew ze względu na pozostałości polichromii figuralnej. Ci, którzy chcą zobaczyć ikony z tej świątyni, mogą wybrać się do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Znajduje się tak nie tylko ciekawa kolekcja etnograficzna, ale i wspaniała wystawa ikon. To dzięki nim można odkrywać magię tak ciekawego regionu, jakim jest Podkarpacie oraz poszerzać w ciekawy sposób wiedzę na jego temat.

http://www.patland.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here