Pokój dziecięcy powinien być funkcjonalny i bezpieczny. Liczy się również stworzona w nim atmosfera. Najmłodszy członek rodziny będzie bowiem tutaj się bawić, odpoczywać i zażywać regenerującego snu. W tym miejscu zacznie się tworzenie więzi z rodzicami, poznawanie świata i nabywanie nowych umiejętności, a zatem mówiąc najogólniej – rozwój.
Jak zatem stworzyć, zorganizować, urządzić i wyposażyć dziecięcy pokój, aby spełnił wszystkie wymagania najmłodszego członka rodziny? Podpowiadamy!
Meble dopasowane do potrzeb najmłodszych użytkowników
Dziecięcy pokój to przede wszystkim meble – wygodne łóżeczko wraz z dopasowanym materacem (odpowiednie modele można znaleźć na stronie https://rekuku.pl/), komoda z przewijakiem, szafa czy szafka nocna. Z czasem, gdy maluch podrośnie, swoje miejsce znajdzie tu już standardowe łóżko, pojemniejsze meble i dodatkowe regały ze schowkami, np. na dziecięce zabawki. Wraz z rozpoczęciem nauki szkolnej nie obejdzie się bez doposażenia o biurko, przy którym dziecko będzie się systematycznie uczyć i rozwiązywać prace domowe.
Jakie powinny być zatem meble do pokoju dziecka? Nie tylko wizualnie dopasowane do potrzeb najmłodszego członka rodziny, lecz przede wszystkim bezpieczne podczas użytkowania. Należy wybierać meble, do produkcji których nie zostały wykorzystane toksyczne farby czy lakiery. Powinny to być meble trwałe i wytrzymałe, o zaokrąglonych brzegach i rantach, ponieważ podczas dziecięcych zabaw nietrudno o zawadzanie o nie. Meble ponadto powinny być niskie, aby ograniczyć ryzyko ich przewrócenia – z tego względu zaleca się także przymocowanie do ściany, jeśli jest taka możliwość.
Komfortowa i funkcjonalna przestrzeń, czyli podział na strefy
Dziecięcy pokój warto podzielić na strefy. Jest to możliwe do wykonania nawet w niewielkiej przestrzeni dziecięcej. Wydzielmy zatem miejsce do snu, nauki, odpoczynku i zabawy. Niech każda strefa będzie odpowiednio zaakcentowana i wyposażona, aby ułatwić dziecku koncentrację podczas wykonywania zadań domowych, a w trakcie układania do snu zapewnić mu warunki sprzyjające zasypianiu.
Oświetlenie – istotny element wyposażenia
Nie możemy zapominać o oświetleniu. Potrzebne jest tu oświetlenie główne – mogą to być zarówno wiszące lampy sufitowe, jak i płaskie plafony. Do tego oświetlenie zadaniowe – w przypadku maluszków będzie ono ważne dla rodziców, którzy zajmują się pielęgnacją dziecka w okolicy łóżeczka i przewijaka, natomiast dla dziecka już się uczącego, oświetlenie zadaniowe wspomoże skupienie się na zadaniach domowych.
Światło dekoracyjne będzie zaś podkreślać wystrój pokoju dziecięcego, a także zapewniać subtelną poświatę, która przyda się dzieciom podczas zasypiania. Oświetlenie tego typu wprowadzi przytulną atmosferę do wnętrza.
Miejsce do przechowywania
Niezależnie od wieku dziecka, które zajmuje tworzoną dla niego przestrzeń, pamiętajmy o miejscu do przechowywania. W pokoiku niemowlaka na początek wystarczy pojemna komoda z szufladami. Dla większego dziecka przyda się klasyczna szafa na ubrania i regał na pojemniki z zabawkami. A im starsza pociecha, tym więcej półek, półeczek i schowków na zabawki, dziecięce skarby, akcesoria sportowe czy przedmioty zbierane ze względu na rozwijające się pasje.
Pokój dziecięcy jest wymagający, ale z powyższymi poradami stworzymy przestrzeń idealnie dopasowaną do oczekiwań najmłodszego członka rodziny.