Komfortowy sen to jeden z najważniejszych aspektów życia.

To od jakości snu zależy wiele funkcji życiowych naszego organizmu. Od niego zależy również nasze samopoczucie w pracy czy w szkole. Najlepiej widać to w przypadku małych dzieci, gdy dziecko niewyspane wykazuje objawy wręcz choroby. Dorosły człowiek potrafi w większości wypadków przezwyciężyć źle spędzoną noc, co nie znaczy, że jego organizm i nie cierpi. 

Komfortowy sen zależy przede wszystkim od łóżka, materaca i pościeli.  To te trzy elementy wpływają na jakość snu. Stabilne łóżko, wygodny materac i przytulny komplet pościeli zapewniają długi i głęboki sen. O aspektach wyboru materacy, poduszek czy łóżka napisano już niezliczoną ilość artykułów. Jednak stosunkowo niewiele pojawia się ich na temat wyboru pościeli. A to one także mają wpływ na komfort naszego snu.

Komplety pościeli dostępne w naszych sklepach lub w sklepach online można podzieli na dwie najszersze grupy, czyli pościel naturalną,uszytą z tkanin naturalnych oraz pościel syntetyczną. Klienci sklepów również dzielą się na amatorów wyłącznie pościeli naturalnej, amatorów pościeli syntetycznej i takich, którym jest wszystko jedno. 

Dlaczego tak się dzieje? przede wszystkim dlatego, że pościel syntetyczna jest tańsza od pościeli naturalnej. Szyje się ją ze sztucznych tkanin, najczęściej z poliestru. Rzadko materiał ten wzbogaca się czy uzupełnia bawełną. Jednym z plusów pościeli syntetycznej jest jej czas schnięcia. Potrzebuje ona dużo mniej czasu niż pościel naturalna, by po praniu wyschnąć. Natomiast jej najważniejszym minusem jest to, że nie ma ona zdolności „oddychania”, przepuszczania powietrza, które dociera do kołdry i wentyluje jej zawartość. Ten brak wentylacji najbardziej jest dotkliwy latem, podczas ciepłych dni. Wówczas wyraźnie odczuwa się dyskomfort, w nocy trudno wytrzymać pod pościelą a na skórze pojawia się często pot. Dlatego komplety pościeli syntetycznej nie poleca się szczególnie dzieciom, czy też osobom o wrażliwej skórze. 

Pościel syntetyczna dzieli się na kilka rodzajów, a między sobą różni się rodzajem splotu oraz grubością włókna:

  • mikrofibrę
  • mikrofazę
  • fizelinę 

Komplet pościeli naturalnej dostępny w sklepach stacjonarnych oraz pościel w sklepie internetowym  wykonana z tkanin naturalnych lub tylko z niewielką domieszką syntetyków dzieli się na:

  • pościel bawełnianą
  • jedwabną
  • wełnianą
  • lnianą
  • bambusową

Pościel naturalną zaleca się dla osób w każdym wieku. A bezwzględnie zalecana jest osobom, których organizm skłonny jest do alergii czy wysypek. Z pewnością powinny ją stosować osoby o podwyższonym progu ciepłoty ciała, którym „zawsze jest gorąco”. Komplet pościeli naturalnej przede wszystkim „oddycha”. Komfort snu jest zupełnie odmienny. A w upalne dni można przykryć się tylko prześcieradłem, również wykonanym z tkaniny naturalnej. 

Ponadto pościel naturalną można bardzo skutecznie wyprać, a nawet wygotować, gdy zachodzi taka potrzeba. Wysoka temperatura wody dokładnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia, a ma to znaczenie przede wszystkim dla osób chorych.

Źródło http://i-posciel.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here