Jedną z roślin, której owoce są prawdziwą skarbnicą witamin i wartościowych substancji odżywczych jest aronia – jakie właściwości ma sok z aronii?
Patrząc na sok z aronii, nie sposób nie zauważyć jego pięknej, głębokiej barwy. Jest ona efektem obecności w nim barwników roślinnych- flawonoidów. Jednym z flawonoidów jest witamina P. Jest to bardzo skuteczny przeciwutleniacz, który pomaga przeciwdziałać procesom starzenia zachodzącym w organizmie. Dzięki niej możemy na dłużej zachować młody wygląd skóry, włosów i paznokci. Efekt ten jest potęgowany dodatkowo przez witaminy z grupy B, które również w dużej ilości zawiera sok z aronii.
Aronia to bogate źródło witaminy C. Dlatego spożywanie soku z niej jest zalecane podczas przeziębień i w czasie spadków odporności. Składnikami, które pomagają organizmowi uporać się ze stresem i przemęczeniem są kwas foliowy oraz witaminy E i PP.
Badania wykazały również, że sok z aronii może być pomocny w obniżaniu ciśnienia krwi. Polecany jest dla osób zmagających się z żylakami, ponieważ składniki w nim zawarte wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. To sprawia, że jest to cenny element w diecie osób chorych na miażdżycę.
Również cukrzycy powinni wzbogacić swój jadłospis o ten produkt, wspomaga on bowiem organizm w walce ze skokami poziomu glukozy we krwi.
Sok z aronii zawiera również substancje o charakterze antymutagenów, które zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Dotyczy to zwłaszcza raka jelita grubego oraz przełyku. Ma on również właściwości przeciwzapalne, ponieważ zawarte w nim antyoksydanty blokują działanie enzymu odpowiedzialnego za rozwój stanów zapalnych w organizmie.
Błonnik, który w soku z aronii znajduje się w dużych ilościach, usprawnia przemianę materii, a wiele innych jego składników wykazuje działanie odtruwające. Pijąc ten sok możemy przyspieszyć usuwanie toksyn z organizmu i osłabić działanie szkodliwego promieniowania na nasz organizm. Spożywanie aronii jest również zalecane osobom pracującym przed komputerem, ponieważ ułatwia on utrzymanie wzroku w dobrej kondycji.

http://www.bibise.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here