Prawidła

Prawidła są dostępne w niemal każdym sklepie obuwniczym, kaletniczym oraz w wielu miejscach w internecie. Cieszą się dużą popularnością zwłaszcza wśród osób chodzących na co dzień w obuwiu skórzanym. By zabezpieczyć je przed odkształceniem oraz pojawiającym się, nieprzyjemnym zapachem, warto korzystać właśnie z prawideł. Poniżej rozwiniemy ten temat podpowiadając – kiedy wybrać prawidła drewniane, a kiedy plastikowe.

Prawidła drewniane – dla obuwia eleganckiego – i nie tylko!

Prawidła drewniane to jedne z najczęściej wykorzystywanych. Mają swoje liczne zalety, o których najlepiej wiedzą ich stali użytkownicy. Zacznijmy jednak od tego, dlaczego w ogóle korzysta się z drewna w produkcji prawideł. Oprócz tego, że drewno jest materiałem wytrzymałym, żywotnym oraz odpornym na odkształcenia – ma ono także inne pomocne właściwości. Mianowicie – wchłania wilgoć, co idealnie odświeża buty.

Warto wybierać zwłaszcza modele prawideł wykonane z buku lub cydru – ich drewno wchłania dużą ilość wilgoci, a także absorbuje nieprzyjemne zapachy. 

Wracając do dużej wytrzymałości drewna – wykonane z niego prawidła przeciwdziałają odkształcaniu się obuwie, jego marszczeniu oraz powstawaniu zagięć. Ponadto, ułatwiają pielęgnację butów, a także przyspieszają ich wysychanie, jeśli w czasie użytkowania uległy zamoczeniu.

Wybierając prawidła drewniane warto zwrócić uwagę na ich budowę. Powinny składać się z przynajmniej dwóch, złączonych z sobą elementów, pomiędzy którymi występują wycięcia i wypustki. Dzięki ich obecności, cyrkulacja powietrza przebiega lepiej, a tym samym – obuwie zostaje optymalnie odświeżone. W prawidła takie zaopatrzysz się pod linkiem: https://multirenowacja.pl/category/akcesoria-prawidla.

Prawidła plastikowe – ekonomiczny wybór dla butów różnych kategorii

Prawidła drewniane posiadają jedną wadę – są dość drogie. Ich zdecydowanie tańsze odpowiedniki to prawidła plastikowe. Są równie chętnie wykorzystywane, a w przypadku niektórych grup butów – cieszą się nawet większą popularnością niż prawidła drewniane.

Plastik to materiał lekki, jednak na tyle wytrzymały, że bez problemu poradzi sobie z utrzymaniem naszego obuwia we właściwej pozycji. Prawidła plastikowe posiadają stosunkowo podobną konstrukcję co drewniane – składają się z połączonych elementów, które po umieszczeniu wewnątrz buta naciskają na jego powierzchnię wewnętrzną.

Prawidła plastikowe nie wpływają natomiast na zapach ani poziom wilgoci w obuwiu. Odmiennie niż prawidła drewniane, nie wchłaniają ani nie neutralizują odoru. Dlatego wybierane są przede wszystkim do obuwia sportowego, które wykonane zostało z materiałów łatwo odprowadzających wilgoć, a tym samym – do butów nie wymagających odświeżenia zapachu.

Prawidła metalowe – mniej popularne, a jednak atrakcyjne

Prawidła wykonane z metalu odznaczają się wysokim poziomem stabilności i wytrzymałości. Niemniej – wykorzystywane są rzadko. Dlaczego? Przede wszystkim – niektóre funkcje prawideł metalowych pełnią równie dobrze ich drewniane lub plastikowe odpowiedniki, które są często tańsze i po prostu łatwiej dostępne.

Prawidła metalowe wykorzystuje się przede wszystkim do butów wysokich – na przykład kozaków – które ze względu na swój fason i kształt mogą się marszczyć. Wówczas, prawidło metalowe może pomóc nam utrzymać buty w właściwej, sztywnej formie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here