Zmywarka do naczyń to urządzenie, które jest doceniane przez każdego. Trudno znaleźć osobę, uwielbiającą zmywać naczynia, choć być może znajdzie się ktoś, kogo to na przykład uspokaja. Zwykle jednak zmywarka jest jednym z najczęściej używanych sprzętów w kuchni i gdy dzieje się z nią coś złego, martwi to wszystkich domowników.
Czasami zdarza się tak, że po ukończonym cyklu zmywania wyjmujemy naczynia, które dalej są brudne albo matowe i praktycznie nie nadają się do użytku.
Zastanawiamy się, co się stało – czy przyszedł moment, kiedy należy wezwać fachowca. Najczęściej jednak nie jest to awaria. To sytuacja, do której doprowadziliśmy sami, nie dbając odpowiednio o zmywarkę.
Co się dzieje w środku?
W zmywarce „ląduje” wszystko. Wstawiamy tam brudne naczynia, które są tłuste i często znajdują się na nich jeszcze resztki jedzenia. Nie ma się więc co dziwić, że wszystkie te nieczystości odkładają się w rurkach, przewodach i dyszach zmywarki.
Po pewnym czasie mechanizm zmywarki jest już tak brudny, że woda, którą to urządzenie pobiera do zrealizowania kolejnego cyklu zmywania, od razu staje się brudna, a w brudnej wodzie nie uda się niczego umyć.
Zmywarka zagrożona jest też osadzaniem się kamienia, czemu sprzyja twarda woda, która jest dostarczana do urządzenia. Bywa też tak, że przewody stają się tak obłożone kamieniem, że woda nie może prawidłowo krążyć. To też nie pozwala jej właściwie funkcjonować, przez co wyjęte z niej naczynia okażą się po prostu brudne.
Zacznij dbać o zmywarkę
Aby nie dopuścić do fatalnego zabrudzenia urządzenia, zmywarkę należy regularnie poddawać procesowi czyszczenia. Czynności te należy przeprowadzać przynajmniej raz w miesiącu, a jeśli zmywarka jest używana bardzo intensywnie, to warto to robić nawet co dwa tygodnie.
Dziś czyszczenie zmywarki to banalna sprawa. Wystarczy zaopatrzyć się w płyn do czyszczenia zmywarki Finish i zastosować go zgodnie z zaleceniami producenta.
Czynność ta, powtarzana regularnie, pozwoli uchronić zmywarkę przed gromadzeniem się zabrudzeń i osadzaniem kamienia, a to umożliwi prawidłowe działanie urządzenia.
Czyste naczynia
Duży wpływ na jakość pracy zmywarki ma też sam sposób układania naczyń w środku. Talerze, kubki i szklanki powinny być ułożone w środku tak, aby nie przylegały do siebie.
Jeśli w zmywarce panuje duży ścisk, to woda wraz z detergentami nie jest w stanie odpowiednio krążyć i „wykonywać” swojej pracy. Nie dociera ona do wszystkich brudnych miejsc, a efektem tego są właśnie niedomyte naczynia.
Bardzo ważną sprawą jest także właściwe dobieranie programu zmywarki do rodzaju naczyń, które mają być umyte. Jeśli zamierzamy umyć szkło, należy wybrać program o niższej temperaturze pracy.
W większości przypadków szkło, z którego wykonane są kieliszki i szklanki, nie jest przystosowane do wysokich temperatur, a one właśnie przyczyniają się do szybszego matowienia.
W krótkim czasie, nawet najpiękniejsze kieliszki mogą więc przestać cieszyć swoim widokiem ich właścicieli. W czasie zakupu warto zwracać uwagę na to, jaki rodzaj szkła został wykorzystany do wykonania naczyń i wybierać te, które są lepiej przystosowane do wysokich temperatur.