Jeśli komuś wydaje się, że prowadzenie lombardu w praktyce jest tak samo specyficzne, jak w wesołych serialach amerykańskich, to jest w dużym błędzie. Prowadząc lombard w Polsce trzeba być przygotowanym na różne, zaskakujące i nie zawsze przyjemne sytuacje. Lombard popularnie znany jest jako miejsce skupu oraz sprzedaży przedmiotów używanych pod zastaw. Udziela się tam pożyczek, z których najczęściej korzystają najubożsi oraz osoby borykające się z tymczasowymi problemami finansowymi. Dla wielu lombard pod koniec bieżącego miesiąca, tuż przed wypłatą bywa ostatnią deską ratunku. Jakie cechy charakteru powinien mieć pracownik lombardu? Na pewno ważna jest asertywność. Nie każdemu bowiem można pożyczyć pieniądze. Przy dawaniu pożyczki trzeba sprawdzić klienta w bazie danych, czy dotychczas spłacał wszystko w terminie i wywiązywał się na czas z wcześniej podpisanych umów. Jeśli wszystko do tej pory było bez zarzutu- można udzielić wsparcia finansowego. Do lombardów często zaglądają osoby mające problemy z alkoholem lub używkami. Tutaj trzeba wykazać się nie tylko asertywnością, ale nierzadko siłą fizyczną. Dlatego tak chętnie w lombardach na stanowiskach sprzedawców zatrudnia się panów o rozbudowanej na siłowni sylwetce.
Co najlepiej się sprzedaje w lombardach?
Do lombardów trafia wiele przedmiotów i urządzeń o wielorakim przeznaczeniu. Największą popularnością cieszą się telefony, komputery oraz tablety. Nowoczesny sprzęt elektryczny cieszy się powodzeniem, mimo że używany, jest jeszcze dobrej jakości i co najważniejsze – często tańszy od tych urządzeń ze sklepów markowych, sprzętów fabrycznie nowych, ale cenowo nieosiągalnych dla wielu klientów lombardów.
Jak się pracuje w lombardach?
Na pierwszy rzut oka wygląda to na pracę bezstresową, bo niby sprzedawca oddzielony jest od klienta szybą. Praca przy operowaniu dużymi pieniędzmi wymaga skrupulatności oraz dokładności. W wielu lombardach taktyka pracy polega na tym, że pracuje się przez 3 dni po 12 godzin, a potem ma się dzień lub dwa wolnego. Wszystko zależy od kierownictwa, ponieważ właśnie tam ustala się odgórne grafiki pracy. Co jakiś czas, ze względu na to, że do lombardów trafia naprawdę dużo sprzętów i przedmiotów na sprzedaż, trzeba przeprowadzać gruntowne inwentaryzacje. Są one często żmudne i męczące, ale trzeba je robić. Nie można też zapomnieć o tym, że sporą część asortymentu lombardowego zajmuje biżuteria, doceniana zwłaszcza przez wszystkie panie. Można więc po korzystnych cenach nabyć różnego rodzaju pierścionki, bransoletki, kolczyki oraz inne formy biżuteryjne.

http://www.flashbook.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKredyt w banku
Następny artykułO afrodyzjakach słów kilka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here