„A mnie jest szkoda lata …” – nuciły nasze mamy i babcie. Nam też łza się w oku kręci, że skończyły się wakacje i wróciliśmy do szkół i pracy. Tęsknimy za upalnym słońcem i złocistymi plażami, beztroskim czasem. Są jednak sposoby, by lato przedłużyć.

„Lato w butelki rozlane”

Zacznijmy od sposobu naszych babć na przedłużenie lata i to na całą zimę. Zapobiegliwe panie domu niegdyś już w pełni sezonu zaczynały robić przetwory z owoców i warzyw, uważając, że nie ma to jak dżemy i kompoty z wiśni, moreli i śliwek, ogóreczki, pomidory czy papryka zamknięte w słoikach.

Gdy zbieramy plony z własnego ogrodu czy działki, to żal ich nie wykorzystać do samodzielnie zrobionych przetworów. Gdy własnych owoców i warzyw brak, lepiej zdać się na profesjonalistów, takich choćby jak Hortex, który „lato w butelki rozlane” potrafi zatrzymać na cały rok.  Zdrowe soki i napoje ze swojskich i egzotycznych owoców a także mrożone owoce i warzywa przypominają  o lecie smakiem, aromatem i kolorem, przywodzą na myśl zapachy i barwy natury. Powinny być codziennie  obecne w naszym menu, by dostarczać naszym organizmom witamin i minerałów.

Z przyrodą na ty

Jesienią nie brakuje jeszcze ciepłych i słonecznych dni, które warto spędzić na wyprawach poza miasto. Kontakt z naturą możliwy jest przy każdej aurze, bo – jak mówię meteorolodzy – nie ma złej pogody, tylko ludzie nie są odpowiednio ubrani. Tak więc w wygodnych butach trekkingowych, kurtce odpornej na deszcz, ubrani „na cebulkę” możemy wyruszać na leśne i polne drogi, na górskie szlaki, na spacery po plaży. Nie trzeba daleko wyjeżdżać, w każdej okolicy są miejsca, gdzie można cieszyć się naturą, podziwiać krajobrazy i oddychać rześkim powietrzem. Można przy tym utrzymywać ciało w dobrej kondycji fizycznej, uprawiając nordic walking i jogging czy jeżdżąc na rowerze. W każdy jesienny weekend warto uszczknąć nieco lata, by poprawić też kondycję psychiczną – dobry nastrój w kontakcie z naturą jest murowany. Warto wyjść choćby na spacer po parku. Ruch, sport, aktywność – tego nam potrzeba.

Krótkie wypady w ciekawe miejsca

Gdy letnie upały dają się we znaki, zwiedzanie  nawet najpiękniejszych miast nie sprawia przyjemności. Dlatego jesienią, gdy pogoda jeszcze dopisuje doradzamy wycieczki do zabytkowych miast, gdzie można ciekawie i aktywnie spędzić weekend. Tanie linie lotnicze zapewnią szybki i niedrogi przelot, a potem to już można spacerować ulicami Wiednia i Berlina, przechadzać się po praskich Hradczanach, oglądać pałace w Bratysławie czy podziwiać Forum Romanum. Jest to też pora na delektowanie się miejscowymi przysmakami. I tak naładowawszy akumulatory, można czekać do następnego lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here