protein shake

Każda osoba trenująca na siłowni słyszała o tym, jak duże znaczenie ma posiłek potreningowy dla zdrowia i poprawiani swojej fizycznej formy. Koktajle sportowe po treningu to świetny sposób na zwiększenie wydajności metabolicznej zarówno wtedy, kiedy naszym celem jest budowa masy mięśniowej, jak i utrata wagi. Koktajl białkowy po treningu pomaga szybko uzupełnić zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Jak wybrać odpowiedni shake i jak długo można przechowywać rozcieńczone białko?

Koktajl potreningowy – z czego się składa?

Koktajl potreningowy to świetny sposób na zatrzymanie procesów katabolicznych organizmu. Przypomnijmy, że trening trwający dłużej niż 30-40 minut prowadzi do wzrostu poziomu kortyzolu w organiźmie, który powoduje rozpad mięśni na aminokwasy (składniki białkowe), a także doprowadza do uwalniania glukozy we krwi. Z drugiej strony procesy spalania tłuszczu są aktywne nie podczas samego treningu odchudzającego, a po nim. Wypicie shake białkowego po treningu jest korzystnym sposobem na obniżenie poziomu kortyzolu – co nie tylko pomaga zatrzymać aktywność kataboliczną po treningu, ale także zmniejsza uczucie głodu. Docelowo jego stosowanie pozwala na wydłużenie okresu bez jedzenia – aktywując procesy spalania tłuszczu w celu utraty wagi. Najpopularniejszymi rodzajami białka w proszku są białko kazeinowe i białko serwatkowe. Główną różnicą białka kazeinwoego w stosunku do białka serwatkowego jest dłuższy czas wchłaniania, a także bardziej odczuwalne uczucie sytości, jakie daje shake kazeinowy. Struktura shake’a kazeinowego jest grubsza, a także mniej słodka niż shake serwatkowy.

Baton proteinowy czy shake?

Większość zaleceń mówi, że białko rozpuszczone w wodzie można przechowywać nie dłużej niż 3-4 godziny w temperaturze pokojowej i nie dłużej niż 5-6 godzin w lodówce. Jeżeli składnikiem koktajlu jest mleko, czas przechowywania może być nawet krótszy. Trzeba również pamiętać, że po każdym użyciu plastikowy shaker do koktajli należy wypłukać ciepłą wodą i dokładnie wymyć. Alternatywą dla koktajlu potreningowego może być baton proteinowy. Baton proteinowy to produkt wykonany z białka serwatki, aromatów i substancji słodzących. W teorii może zastąpić koktajl potreningowy, nawet przy diecie odchudzającej, ale tylko wtedy, gdy nie zawiera znaczącej ilości węglowodanów. Dość często batony proteinowe zawierają maltodekstrynę i inne substancje, które działają podobnie do węglowodanów prostych. Ponadto koszt batonu białkowego często przewyższa koszt porcji koktajlu proteinowego, mimo że w jednej porcji koktajlu znajdziemy więcej białka. Posiłek potreningowy to jednak tylko mała część zdrowej diety, którą może zapewnić catering dietetyczny Bielsko-Biała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here