Jest jednym z najmniejszych miast na świecie, lecz jego zabytki i historia uczyniły zeń atrakcyjny cel niejednej wycieczki. Miasteczko Hum do duma Chorwacji i jeden z najciekawszych zakątków, jakim może się pochwalić półwysep Istria. Co przyciąga tu turystów? Powodów, dla których warto zajrzeć na teren tego niewielkiego miasta jest wiele.
Hum w okresie średniowiecza był jednym z najważniejszych ośrodków piśmiennictwa. Położenie na skraju posiadłości Habsburgów i Wenecji sprawiło, że niewielkie miasteczko stało się w swych dziejach bardzo ważnym punktem strategicznym. O jego roli do dziś przypominają okazałe mury obronne, za którymi skrywają się ciekawe zabytki sprzed wieków. Do dziś można tu podziwiać niewielkie domy, które zbudowano z kamienia. Wiele z nich nadal służy mieszkańcom miasta, choć tych w Hum na stały nie gości zbyt wielu. Jak wynika ze statystyk, to miasto ma zaledwie 20 mieszkańców. Znacznie ożywa jednak w sezonie turystycznym, kiedy turyści spędzający wczasy na półwyspie zaczynają urządzać wycieczki po najciekawszych zakątkach Istrii. Przyciąga tu również wielki festyn, który pozwala połączyć odkrywanie historii tej części Chorwacji ze świetną zabawą.
W gronie zabytków, które najmocniej przyciągają uwagę turystów, znajduje się kościółek św. Hieronima. To ciekawy przykład romańskiej architektury, który może się pochwalić nie tylko pięknym wyglądem, ale również ciekawą inskrypcją – jedną z najstarszych, jakie zostały zapisane głagolicą. Warto też zajrzeć do kościelnego wnętrza, którego ozdobą są fragmenty fresków wykonanych w XII wieku. Przy miejskim rynku czeka kolejny zabytek sakralnej architektury. To kościół parafialny, pochodzący z początków XIX stulecia.

http://www.czyzyny.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here