Skierowania do specjalistów

Nikt z nas nie lubi wizyt u lekarza. Najlepiej jest być zdrowym, ale od czasu do czasu każdego z nas dopada konieczność wizyty lekarskiej.
O ile do lekarza pierwszego kontaktu umawiamy się bez większych komplikacji (telefonicznie lub osobiście), to do specjalisty potrzebne nam będzie skierowanie.
Zarezerwowanie takiego terminu wymaga już więcej zachodu. Najpierw umawiamy się do naszego lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, któremu przedstawiamy sprawę i prosimy o wystawienie na specjalnym druku skierowania do specjalisty. Mając takie skierowanie musimy je dostarczyć do właściwego szpitala, bądź gabinetu, gdzie przyjmuje wybrany lekarz i tam otrzymamy termin naszej wizyty. Tutaj terminy są już znacząco dłuższe i sięgają od kilku tygodni do nawet roku – w zależności od tego do którego lekarza i jakiej specjalizacji chcemy się dostać. Przykładowo terminy na pierwszą wizytę do kardiologa dziecięcego, potrafią sięgać roku. Jeszcze ciekawiej wygląda sprawa, jeśli chcemy odwiedzić specjalistę genetyka. Tutaj terminy znacząco przekraczają rok. Poradnie genetyczne są bardzo oblegane, każdy kolejny termin należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Bardzo długo trwa również oczekiwanie na wyniki, jeżeli zaszła taka potrzeba i wykonano nam, lub naszemu dziecku jakieś badania. Z pewnością rządzący mają tu pole do popisu jak usprawnić kolejki w takich poradniach, bo potrzeby są ogromne a poradni i lekarzy, niewiele.
Wiele razy podnoszona, na szczeblach parlamentarnych była kwestia ułatwienia dostępu do niektórych specjalistów (szczególnie chodziło o okulistów i dermatologów). Wielokrotnie padały obietnice złożone przez polityków, wiele razy zmieniały się przepisy omawiające ten temat.
Więc jak to wygląda w chwili obecnej – czy do dermatologa potrzebne jest skierowanie? Wszystko wskazuje na to, że nadal musimy posiadać świstek od lekarza rodzinnego, by umówić wizytę u specjalisty od problemów skórnych. Sytuacja ta nie ulega zmianie od 2015 roku, kiedy zaczęły obowiązywać przepisy wprowadzające skierowania.
Pozostaje mieć nadzieję, że w niedługim czasie się to zmieni.

http://www.czasabsolwenta.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here