Dziś porozmawiamy o tym czy warto i jak zacząć swoją przygodę ze sprzedażą produktów w sieci. Obecnie, niemal każdy duży sklep posiada swoją działalność w sieci. Jest to bardzo ważny element marketingu pozwalający nawet niewielkim sklepom stacjonarnym zyskać niemałą sławę i setki klientów w sieci. Trzeba jednak pamiętać, by aby rozpocząć oficjalnie działalność w sieci jak sklep internetowy z ubraniami, książkami, elektroniką czy nawet własnymi wyrobami artystycznymi, należy wszytko to przeprowadzić legalnie. Sprzedaż w sieci jest aktualnie równoznaczna ze sprzedażą stacjonarną i tak jak od sprzedawców stacjonarnych wymaga się posiadania kasy fiskalnej, działalności czy wystawiania faktur vat, tak samo podobne przepisy dotyczą sprzedaży w sieci.
W przypadku sprzedaży w sieci jednak niezbędne wymagane procedury i pozwolenia, które powinniśmy posiadać dyktuje jednak profil naszej działalności, sklep internetowy z ubraniami, będzie bowiem wymagał innych pozwoleń niż np. sprzedaż produktów i usług informatycznych prowadzona online. Aby dokładnie dowiedzieć się czego potrzebujemy aby zacząć działalność w sieci warto porozmawiać z radcą prawnym specjalizującym się w prawie cywilnym i gospodarczym lub też urzędnikiem urzędu miasta lub gminy w której mieszkamy.
Sklep internetowy z ubraniami czy stacjonarna działalność?
Jeśli męczy nas dylemat, czy uderzać z naszą działalnością stacjonarnie czy w sieci, warto jest się na samym początku zastanowić, jaki stawiamy sobie target. Target, czyli cel, grupę odbiorców i obszar na jakim chcemy działać. Widać bowiem gołym okiem różnicę pomiędzy sklepami internetowymi z ubraniami, zajmującymi się się masową sprzedażą rzeczy sprowadzanych np. z Chin, a sklepami sprzedającymi odzież używaną czy też ubrania unikatowe, projektowane lub szyte własnoręcznie. W obu tych przypadkach bowiem mieć jakiś swój ślad w sieci, jednak już od nas osobiście zależy, czy chcemy bawić się w sprzedaż przez internet, wysyłkę, musimy pamiętać także o dobrze dopracowanym systemie przyjmowania zamówień i zwrotów w przypadku sklepu internetowego, czy chcemy z kolei założyć po prostą witrynę reklamującą naszą działalność i zachęcającą do zakupów stacjonarnych.
Nie ma określonych norm i zasad dla kogo jest prowadzenie sklepu internetowego z ubraniami i jak duża musi być nasza pierwotna działalność aby to miało sens. Do każdego bowiem osobiście należy ostateczna decyzja dotycząca tego, jak chcemy prowadzić naszą działalność.