Na rynku pracy pojawia się codziennie wiele ofert od pracodawców, jednak nie tak łatwo znaleźć ogłoszenie odpowiadające wszystkim oczekiwaniom aplikanta. Dlatego warto poznać sposoby pozwalające na zmaksymalizowanie swoich szans w otrzymaniu wymarzonej pracy. Kluczem do sukcesu są z pewnością dobra organizacja oraz umiejętność wykorzystywania wszelkich dostępnych narzędzi.
Niezliczone poradniki, narzędzia, analizy i inne informacje dotyczące poszukiwania pracy dostępne są w Internecie, z pewnością zaliczyć do nich można artykuły, takie jak ten, które pozwalają zdobyć potrzebną wiedzę, zorientować się w sytuacji na rynku pracy i dzięki temu zoptymalizować jej poszukiwania. Podczas procesu rekrutacji najważniejsze jest, by jak najlepiej zaprezentować siebie i swoje kwalifikacje. Pierwszy krok to przygotowanie profesjonalnego CV.
Profesjonalne CV – klucz do zwiększenia szans w rekrutacji
Curriculum Vitae nie jest tylko dokumentem prezentującym życiorys zawodowy kandydata na wybrane stanowisko. To wizytówka, która często przesądza o zaproszeniu na rozmowę z potencjalnym pracodawcą. Dlatego bardzo ważne jest, by przygotować je zgodnie z obowiązującymi obecnie standardami, co zaświadczy o profesjonalizmie kandydata. Warto pamiętać, że w wielu branżach pracodawcy zwracają uwagę na dokumenty wyróżniające się wśród innych nie tylko zawartością merytoryczną, ale także wizualną. CV jest obecnie jak dobra reklama, zyskuje w oczach odbiorcy swoją formą i oryginalnością, jednocześnie zawierając wszystkie niezbędne informacje o potencjalnym pracowniku.
By już na starcie nie przegrać z innymi kandydatami i zwrócić na siebie uwagę rekrutera, warto zapoznać się z zasadami, według których prawidłowo konstruuje się podanie o pracę. W Internecie istnieje wiele stron z poradami, jak napisać profesjonalne CV. Witryny te zawierają także gotowe szablony dokumentów. Wzory te uwzględniają różnorodność i charakterystykę zawodów, gdyż inaczej skonstruowane powinno być CV dla lekarza, inaczej dla policjanta. Gotowe wzory CV można pobrać na przykład stąd. Strona zawiera również porady pomocne podczas personalizowania własnego życiorysu.
Tworzenie idealnego CV
Obecnie Curriculum Vitae jest podstawowym dokumentem wysyłanym do pracodawcy (w formie elektronicznej lub papierowej) w odpowiedzi na ofertę pracy. Na jego treść składają się nie tylko informacje dotyczące doświadczenia zawodowego, ale także informacje o kandydacie. Przede wszystkim każde CV powinno zawierać dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, nr telefonu, e-mail i adres. Na kolejny „blok” składają się informacje związane z wykształceniem (m.in. ukończone szkoły lub uczelnie, dane o odbytych szkoleniach czy specjalistycznych kursach). Każde CV musi także zawierać szczegóły na temat przebiegu kariery zawodowej, czyli dane poprzednich pracodawców, stanowiska, które do tej pory obejmował kandydat i czas trwania zatrudnienia. W dokumencie nie powinno pomijać się żadnych dodatkowych umiejętności, które mogą przyczynić się do otrzymania pracy. Mowa tutaj między innymi o: znajomości języków obcych, programów komputerowych, posiadaniu prawa jazdy, uprawnień do obsługi maszyn itp. Warto poświęcić też kilka zdań własnym pasjom, zainteresowaniom oraz nie zapomnieć o klauzuli zgody dotyczącej przetwarzania danych osobowych.
Inne sposoby tworzenia dokumentów aplikacyjnych
Poza klasycznym CV istnieją także inne formy prezentacji swojej kandydatury i przy rekrutacji na pewne stanowiska są one niezbędne. Na przykład grafik komputerowy powinien mieć własne portfolio, które prezentuje jego praktyczne umiejętności na podstawie zrealizowanych projektów. Coraz większą popularnością cieszy się tzw. „visual resume”, czyli CV w formie prezentacji graficznej lub filmu. Więcej na temat takich nowoczesnych form dokumentów aplikacyjnych można znaleźć tutaj. Należy pamiętać, że do wysyłanego CV powinno się załączyć list motywacyjny skierowany bezpośrednio do pracodawcy, który stanowi uzupełnienie CV i jest jednocześnie uzasadnieniem chęci podjęcia pracy właśnie na tym stanowisku oraz reklamą własnej kandydatury.