Skuteczne sposoby na suchość pochwy w czasie ciąży i po porodzie

Suchość pochwy w czasie ciąży oraz po porodzie to dolegliwość, która dotyka wiele kobiet. Wywołuje dyskomfort, znacznie utrudnia współżycie oraz przyczynia się do takich uciążliwych objawów, jak pieczenie, swędzenie czy bolesne otarcia. Na szczęście dolegliwość ta dość szybko mija, choć niekiedy okazuje się, że jej przyczyną są różnego rodzaju infekcje. Właśnie dlatego suchość pochwy powinna być wskazaniem do wizyty u lekarza.

Jakie są przyczyny suchości pochwy?

Przyczyną suchości pochwy są zmiany hormonalne, do których dochodzi w organizmie kobiety podczas ciąży oraz po jej zakończeniu. Są one efektem działania estrogenów, dlatego dolegliwość ta dokucza zwykle kobietom ciężarnym, w połogu oraz w okresie menopauzy. Przytrafia się ona również niektórym kobietom przed miesiączką, ponieważ wtedy poziom estrogenów znacznie spada.

Inne przyczyny suchości pochwy to wszelkie infekcje, zarówno grzybicze, jak i bakteryjne. Na wystąpienie dolegliwości narażone są również kobiety stosujące środki antykoncepcyjne. Zaledwie 1% populacji kobiet ma wrodzoną skłonność do suchości pochwy. Zobacz również Grzybica pochwy – objawy i skuteczne leczenie.

Jak przeciwdziałać suchości pochwy?

Śluzówka okolic intymnych działa prawidłowo tylko wtedy, gdy jest odpowiednio nawilżana od wewnątrz, co oznacza, że organizmowi należy dostarczać odpowiednie ilości wody. W przypadku ciąży i po porodzie przyczyną są przemijające zmiany hormonalne. To właśnie wtedy istnieje największe ryzyko rozwoju infekcji intymnych, dlatego zaleca się stosowanie probiotyków ginekologicznych. Zawierają one pałeczki kwasu mlekowego, które pozytywnie wpływają na florę bakteryjną pochwy i zapobiegają podrażnieniom. Jak radzić sobie w przypadku suchości pochwy dowiesz się na www.provag.info

Doraźną metodą na suchość pochwy są lubrykanty lub globulki dopochwowe. Lekarze zalecają stosowanie specyfików na bazie wody, które nie powodują podrażnień. Należy jednak pamiętać, że ich efekt jest tylko chwilowy. Preparaty o właściwościach nawilżających najlepiej kupować w aptece – nie są one przeciwwskazane w ciąży, ale powinny mieć naturalny skład. Objawy suchości pochwy można skutecznie wyeliminować, ale przed zastosowaniem jakichkolwiek środków w czasie ciąży czy po porodzie, należy zasięgnąć porady lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here