Soczewki cylindryczne - jakie wady wzroku leczą?

Soczewki cylindryczne, nazywane również torycznymi, to jedna z najbardziej skutecznych metod korekcji astygmatyzmu. Wada wzroku powoduje niewyraźne widzenie obiektów, zarówno z bliskiej odległości, jak i oddalonych. Soczewki z cylindrem to jedyna skuteczna metoda korygowania astygmatyzmu wywołanego stożkiem rogówki.

Soczewki cylindryczne a astygmatyzm

Nowoczesne soczewki kontaktowe z cylindrem to sposób na korekcję astygmatyzmu. Wada wzroku, w większości przypadków, spowodowana jest nieodpowiednim kształtem rogówki, który jest lekko spłaszczony, zamiast idealnie okrągły. W efekcie promienie świetlne, które dostają się do wnętrza oka tworzą linię, zamiast ogniskować się w jednym punkcie, co powoduje niewyraźne widzenie, zarówno z bliska, jak i z daleka. Astygmatycy mają często również problem z orientacją przestrzenną czy ostrym widzeniem jednocześnie linii pionowych i poziomych.

Jak działają soczewki toryczne?

Soczewki toryczne, w przypadku astygmatyzmu wywołanego stożkiem rogówki, to jedyna skuteczna metoda korekcji wady wzroku. Strefa optyczna soczewek ma odmienną moc łamiącą w prostopadłych do siebie płaszczyznach, co powoduje, że ogniskują one światło w dwóch różnych punktach, czego efektem jest korekcja astygmatyzmu i tym samym wyostrzenie wzroku. Soczewki toryczne wykonane są z lekkich i delikatnych hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych materiałów, które łatwo dopasowują się do kształtu oka i są komfortowe w noszeniu. Szkła kontaktowe charakteryzują się również dużą przepuszczalnością tlenu, dzięki czemu oczy swobodnie oddychają przez cały dzień.

Soczewki cylindryczne – rodzaje

Soczewki na astygmatyzm są dostępne zarówno w wersji miesięcznej, jak i jednodniowej.  Szkła kontaktowe miesięczne to jedna para soczewek, którą użytkuje się przez 30 dni. Wymagają one jednak codziennego mycia specjalnym płynem oraz przechowywania w pojemniku na czas snu. Pielęgnacja soczewek jest ważna, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji, np. na skutek niedokładnego oczyszczenia soczewki. Szkła kontaktowe jednodniowe to produkt jednorazowego użytku. Oznacza to, że jedną parę soczewek nakłada się na cały dzień, a przed snem zdejmuje z oczu i wyrzuca do kosza, aby rano założyć na oczy nową parę ze sterylnego opakowania. Soczewki jednodniowe nie wymagają codziennego mycia, co nie oznacza, że nie należy przestrzegać podstawowych zasad higieny podczas ich użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here