tapioka

Pamiętacie szał na bubble tea? Kilka lat temu herbata z dodatkiem tapioki, smakowych syropów, żelek lub mleka podbiła serca nie tylko pasjonatów azjatyckich krajów. W Polsce była to rewolucja, jednak w istocie napój został opracowany w 1987 roku przez Liu Han Jie – tajwańskiego właściciela herbaciarni. Wówczas bazą wynalazku była ciepła herbata, kostki lodu, mleko i tapioka.

Czym właściwie jest tapioka?

Otrzymuje się ją z bulw manioku. Jest to roślina będąca odpowiednikiem ziemniaka, która rośnie na terenach Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Zawiera około 20-40% skrobi i może osiągnąć długość nawet 60 centymetrów! Tapioka powstaje z wysuszonej i podprażonej masy, którą mieli się na mąkę. apioka świetnie sprawdzi się w dietetycznym jadłospisie. Zaleca się ją alergikom, ponieważ nie tylko jest lekkostrawna i niskokaloryczna, ale także bezglutenowa. Niewiele w niej białka i brak cholesterolu. Jest dobrym źródłem skrobi opornej wspomagającej funkcjonowanie układu pokarmowego. Ma neutralny, lekko mdły smak, dlatego pasuje do słodkich zestawień – na przykład dobrze komponuje się z dodatkiem miodu lub mleka kokosowego.

Jak wygląda tapioka?

Tapioka swoim wyglądem przypomina drobne perły, co jest niezwykle cenione zwłaszcza przez najmłodszych. Występuje w różnych wielkościach, najchętniej jednak sięga się po te najmniejsze (mające 2-3 mm średnicy). Są one podstawowym elementem większości azjatyckich deserów.

tapioki nadają sie idealnie do deserów

Występuje w formie mąki oraz kuleczek o średnicy kilku milimetrów

Pierwszej opcji używa się do zagęszczania sosów i zup lub jako zamiennik mąki ziemniaczanej. Bezbarwne perełki znajdują za to wykorzystanie w przyrządzaniu budyniu. Internet jest pełen inspiracji dla zdrowych wyrobów cukierniczych i deserów. Niektórzy dodają kuleczki tapioki również do sałatki lub stosują jako zamiennik makaronu. Granulat tapioki przed spożyciem powinno się gotować aż do miękkości. Zalecane jest, by namoczyć kuleczki w wodzie lub przynajmniej przepłukać je pod zimnym strumieniem. W niektórych sklepach można również znaleźć tapiokę instant. Przygotowanie trwa znacznie krócej – wystarczy zalać granulat gorącą wodą i gotować przez około pięć minut. Szczegółowe informacje odnośnie przyrządzenia powinny znaleźć się na każdym opakowaniu.

Z czym ją łączyć w kuchni?

Tapioka ma neutralny smak, stąd też łączy się ją z miodem, cukrem lub innymi słodkimi dodatkami. Polecana jest alergikom, gdyż jest hipoalergiczna i nie zawiera glutenu. W jej składzie odnajdziemy niewielkie ilości białka i lekkostrawne węglowodany, próżno natomiast szukać w tapioce cholesterolu.

Zanim zjesz tapiokę

Granulat tapioki przed spożyciem należy ugotować. Małe perełki gotuje się średnio 40 minut (po tym czasie warto przelać je zimną wodą). W sklepach można też kupić tapiokę instant, która gotowa jest po zalaniu jej gorącą wodą i gotowaniu przez 5 minut. Niektórzy producenci zalecają przed ugotowaniem namoczyć tapiokę. Aby jednak mieć pewność, że przygotowany przez nas azjatycki produkt będzie dobry, należy kierować się informacjami zawartymi na opakowaniu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKomputer dla grafika
Następny artykułBezpieczny samochód

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here