Idea „zdrowia przez wodę” sięga czasów starożytnych. Świątynie Asklepiosa w Grecji i Eskulapa w Rzymie powstawały przy źródłach, które miały własności lecznicze, a termy, w których kąpieli zażywali Grecy i Rzymianie rozpowszechniły się w całym basenie Morza Śródziemnego. I choć od tego czasu minęły tysiące lat, balneologia rozwija się doskonale po dziś dzień. Czym jest?

Balneologia to jedna z dziedzin medycyny uzdrowiskowej, która zajmuje się wykorzystywaniem właściwości leczniczych wód termalnych. A jest co wykorzystywać – minerały, którymi wzbogacona jest „zwykła” H2O w ujęciach znajdujących się pod ziemią, podczas kąpieli wnikają w głąb skóry i mają pozytywny wpływ tak na zdrowie, jak i na urodę.

Moc wód termalnych dostępna na wyciągnięcie ręki

Balneologia rozwinęła się również w Polsce, bo i w naszym kraju nie brak podziemnych ujęć wody o własnościach leczniczych. Wcale nie trzeba więc odbywać dalekich podróży do Włoch, Islandii czy Turcji, by zanurzyć się basenie termalnym i oddać kąpieli, która nie tylko zrelaksuje, ale i przyniesie korzyści zdrowotne.

Gdzie warto się wybrać? Uzdrowisk z ujęciami wody mineralnej nie brakuje. Wystarczy wspomnieć o najpopularniejszym Ciechocinku, czy wodach termalnych na Warmii. Nadal jednak najbardziej atrakcyjnym kierunkiem jest Podhale. Gdy chodzi o termy, Zakopane i okolice może pochwalić się nie tylko wodą bogatą w cenne składniki mineralne, ale i doskonałą infrastrukturą. Taką, która przełamuje stereotyp „nudnego uzdrowiska”, a czyni kąpiele w wodzie termalnej niesamowitą atrakcją dla całej rodziny.

Termy na Podhalu – balneologia XXI wieku

Jakie jest pierwsze skojarzenie z kąpielami termalnymi? Wielu na myśl przychodzi turnus kuracyjny dla seniorów. Ale nie na Podhalu. Tu moc wód mineralnych, odkrytych już w II połowie XIX wieku, połączono z nowoczesnymi usługami SPA dla dorosłych i dla dzieci. Tak powstała m.in. bardzo popularna Terma Bania, w której coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy ciszy i relaksu, jak i ci, którzy w wodzie lubią spędzać czas aktywnie. A to dlatego, że wszystkie baseny rekreacyjne zostały tutaj wypełnione właśnie drogocenną wodą mineralną, która zawiera cenne dla naszego organizmu: siarczki, krzemionkę, potas, magnes, wapń oraz żelazo. Składniki mineralne są doskonale przyswajane przez skórę, ponieważ woda ma lekko podwyższoną temperaturę (34 – 38° C) oraz lekko kwaśny odczyn.

Jaki wpływ na zdrowie i urodę mają minerały znajdujące się w wodzie termalnej? Kąpiel nie tylko zrelaksuje i pomoże obniżyć poziom stresu, ale również:

  • pomoże przywrócić równowagę psychofizyczną i poprawi ciśnienie,
  • wspomoże procesy przemiany materii (to przydatne m.in. przy odchudzaniu),
  • załagodzi bóle głowy,
  • poprawi stan skóry – eliminując jej schorzenia oraz inne niedoskonałości.

Jednym słowem: samo zdrowie i czysta przyjemność. Dla tych więc, którzy chcą odkryć nowoczesne termy – Zakopane i okolice to obowiązkowy cel podróży. Warto się tu wybrać choć na kilka dni, by przekonać się, że z wód leczniczych można korzystać nie tylko podczas kuracji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here